Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Az orosz elnök hadüzenetnek tekintette volna, ha felveszik Ukrajnát és Grúziát a katonai szövetségbe – szügezte le a korábbi kancellár.
Nyitókép: Dursun Aydemir / Hans Lucas / AFP
Német kancellárként Angela Merkel folyamatosan akadályozta Ukrajna és Grúzia felvételét a NATO-ba – derül ki megemlékezéseiből, amelyet a Zeit közölt. Mint fogalmazott, attól tartott, hogy Putyin katonai csapással fogja megtorolni a lépést. Elmondta: egy új tagállam felvétele több, nem kevesebb biztonságot kell, hogy nyújtson magának a tagállamnak, és a NATO egészének is. Merkel kockázatokat látott az orosz fekete-tengeri flotta Krím félszigeten való jelenlétével kapcsolatban, s hozzátette:
Egyetlen más NATO-tagjelölt országnak sem volt még ilyen összefonódása az orosz katonai struktúrákkal. Ráadásul akkoriban az ukrán lakosságnak csak egy kisebbsége támogatta az ország NATO-tagságát”
– emlékszik vissza.
„Illúziónak tartottam azt a feltételezést, hogy a tagjelölti státusz majd megvédi Ukrajnát és Grúziát Putyin agressziójától, hogy ennek a státusznak olyan elrettentő hatása lenne, hogy Putyin passzívan tűri majd az események alakulását.
„Elképzelhető volt-e akkor, hogy vészhelyzetben a tagállamok a NATO katonai erővel reagálna és beavatkozna? El lehetett volna képzelni, hogy kancellárként ilyen felhatalmazást kérek a német Bundestagtól a Bundeswehrünk számára, és megkapnám a többség támogatását?” – írja könyvében.
Ennek eredményeként – jegyzi meg Merkel – kompromisszum született, amely szerint a megadott országok egyike sem kapott védelmet a szövetségtől.