Lebuktak: Brüsszel már abszolút hazai pályának tekinti Magyarországot
Szinte hazajárnak hozzánk a sztárok.
„Magyarországnak víziója és stratégiája van, Európának nincsen” – mutattak rá.
Nem várt helyről kapott elismerést Magyarország: a francia állam nemzetközi hírportálja, a France24 írt elismerő cikket a magyar sportdiplomáciáról és arról, hogy milyen biztonságban vannak Magyarországon a zsidók. „Orbán soft powere ragyog, Magyarország izraeli meccsnek ad otthont” – áll anyaguk címében.
Úgy látják: Orbán Viktor számára a sport, kiváltképp a futball „ellenpontozza az EU-ban tapasztalható viszonylagos elszigeteltségét”,
s miközben világszerte egyre nő az antiszemitizmus, Magyarország azzal tűnik ki, hogy befogadja Izrael idegenben játszott futballmeccseit.
Erre példa a mai Beşiktaş–Maccabi Tel Aviv mérkőzés, melyet Debrecen rendez meg, ugyanaz a város, ahol korábban már belga-izraeli Nemzetek Ligája-meccset is játszottak már.
Ezt is ajánljuk a témában
Szinte hazajárnak hozzánk a sztárok.
„Munkában a magyar soft power” – nyilatkozta a France24-nek Simon Chadwick, a franciaországi SKEMA Business School sport és geopolitikai gazdaságtan professzora. Szerinte „Orbán a futballt politikai célokra használja”, a magyar hatóságok pedig kínosan ügyelnek arra, hogy az izraeli meccseken ne történjen incidens. Chadwick emlékeztet: Magyarország már a kommunista időkben is „a sporthatalom fontos központja volt”, ezt a szerepét az 1990-es években valamelyest elveszítette, de most „Orbán visszatér a régi dicsőséghez, és az ország sportörökségéből merít annak érdekében, hogy úgymond ismét naggyá tegye Magyarországot”.
„Olyan víziója és stratégiai szándéka van a sporttal, ami Európának nincs” – így az egyetemi oktató.
A francia állami lap felhívja a figyelmet: mióta Orbán visszatért a hatalomban, az ország számos fontos nemzetközi sporteseményt rendezett, például tavaly atlétikai világbajnokságot. Emellett a 2020-as labdarúgó Eb-n csak a Puskás Arénában nem volt létszámkorlát, itt lesz 2026-ban a BL-döntő, és mind a Nemzetközi Úszószövetség, mind a Nemzetközi Kaja-kenu Szövetség Budapestre költözik.
A France24 emlékeztet: a gázai háború kitörése után Magyarország betiltotta a palesztinpárti tüntetéseket, migrációellenes álláspontját pedig a nyugati országokban történt antiszemita támadásokkal támasztotta alá. Az AFP-nek nyilatkozó Gayil Talshir, a jeruzsálemi Héber Egyetem politológusa elmondta: „az izraelieket óvatosságra nevelik” ezen nyugat-európai incidensek miatt, és
„Magyarországot valóban máshogy látják, mint a liberálisabb demokráciákat”.
Ugyanakkor szerinte Magyarországot nem szabad idealizálni, hiszen „az Orbánhoz hasonló autoriter vezetők szeretnek építeni a társadalmaikban megtalálható antiszemita és rasszista tendenciákra, hogy megtartsák a hatalmat”. Talshir szerint ez veszélyes a zsidók számára, de Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök ezt figyelmen kívül hagyja, hogy együttműködhessen „konzervatív-populista” kollégájával, Orbánnal. (A France24 ezt követően felmondja a szokásos litániát Soros Györgyről és Horthy Miklósról, felhánytorgatva Netanjahunak, hogy támogatta Orbán Soros-ellenes kampányát, Orbánt pedig „Izrael igaz barátjaként” fogadta Jeruzsálemben.)
Ezt is ajánljuk a témában
Hamar helyretették a januárban távozó nagykövetet.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP