Nyitókép: illusztráció. Fotó: JAVIER TORRES / AFP
Ismét légiriadó volt Románia délkeleti részén, az ukrán határ közelében fekvő Tulcea megyében, miután drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrajnai légtér felé tartottak a román légtérhez közel – írja a Magyar Nemzet.
A bukaresti védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az orosz fegyveres erők újabb dróntámadás-sorozatot hajtottak végre polgári és infrastrukturális célpontok ellen Ukrajnában, a romániai folyami határ közelében.
Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint miután a Fekete-tenger felett az ukrán légtér felé tartó dróncsoportokat észleltek, közel a román légtérhez, riasztották a légtérvédelmi járőrszolgálatot, amelynek két F–16-os harci gépe szállt fel a Borcea légitámaszpontról.
Bár Románia radarrendszere nem észlelte az ukrán célpontok elleni támadásban részt vevő légi járművek belépését a román légtérbe, az eljárásoknak megfelelően hétfő reggel a katonák átfésülték az orosz erők által támadott célpontok közelében lévő romániai területeket.
Kozma Klementina biztonságpolitikai szakértő korábban a Maszol erdélyi portálnak arról beszélt, hogy a Románia légterébe érkező idegen, engedély nélküli repülő tárgyak lelövését lehetővé tevő esetleges parlamenti döntés nem jelent elköteleződést vagy a háborúba történő bekapcsolódást, mivel az ország saját területének védelméről dönt.
A háborús eszkaláció veszélye ugyan reális fenyegetésként merül fel Románia részéről, az aktív részvételhez azonban olyan közvetlen és szándékos támadásra lenne szükség Románia területe vagy egységei ellen, amelyet nagy valószínűséggel nem fog Moszkva megkockáztatni – hangsúlyozta a szakértő.
Döntöttek a románok
Mint a Mandiner megírta: a román védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy az ország hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat.
„Az utóbbi időszak fejleményei bebizonyították, hogy gyakran pillanatok alatt, előre nem láthatóan változik az országhatár térségének biztonsága. A katonai repülők és egyéb légi eszközök tevékenysége miatt bekövetkező incidensek és balesetek olyan azonnali fenyegetéseket eredményezhetnek, amelyek perceken belül meghozott válaszlépéseket tesznek szükségessé” – olvasható a MAPN törvénytervezetének indoklásában.
Az ukrajnai háború kezdete óta több esetben zuhantak le – akár több tíz kilométernyire a határtól – román területen az ukrán légvédelem által lelőtt orosz drónok,
az utóbbi napokban pedig több esetben a Fekete-tenger felől érkező, a szárazföld fölé mélyen berepülő, azonosítatlan légi célpontok miatt riasztották a román vadászgépeket.