Keresztbe feküdtek az olasz bíróságok az illegális bevándorlás elleni harcnak
Kiüresítenék az olasz-albán migrációs megállapodást.
Az olasz baloldal közben új módon támadja a migránsdeportálási megállapodást.
Nyitókép: Adnan Beci / AFP
Bő két héttel a római polgári bíróság nagy port kavart döntése után – mely szerint az olasz kormány illegálisan küldött Albániába bangladesi és egyiptomi származású migránsokat –, Giorgia Meloni kormánya folytatja a migránsok átszállítását a nyugat-balkáni országba.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiüresítenék az olasz-albán migrációs megállapodást.
Emlékeztetőül: Olaszország és Albánia abban állapodtak meg, hogy az Olaszország által a Földközi-tengerből kimentett férfi migránsokat egy külön erre a célra létrehozott albániai táborba szállítják kérelmük elbírálására. Deportálásuk innen gyorsan megtörténik majd az EU területére való belépésük nélkül, amennyiben kiderül, hogy biztonságos országból származnak. A deal Olaszországnak 160 millió eurójába kerül és öt éven át tart.
Az Euractiv beszámolójából kiderül: a bíróság ítélete ellenére
a kormány a haditengerészet Libra nevű hajóját a migránsok átszállításának folytatása céljából ismét vízre bocsátja,
a hajó jelenleg az olasz belügyminisztérium instrukcióira vár.
A kormány és az igazságszolgáltatás között eközben fokozódik a feszültség. A két héttel ezelőtti döntésben érintett Silvia Albano bíró – akárcsak Giorgia Meloni miniszterelnök – halálos fenyegetéseket kapott, a rendőrség fokozott védelmet biztosít neki. Giuseppe Santalucia, az olasz bírók szövetségének elnöke és büntetőjogászok egy csoportja is kritikával illette azokat, akik minősítették a római bíróság döntését.
Akcióba lépett az olasz ellenzék is: Nicola Fratoianni, a Zöld-Baloldali Szövetség politikusa
„drága propagandaműveletnek” nevezte az albániai szállítások folytatását.
Matteo Renzi volt baloldali miniszterelnök pártja, az Olaszország Él, valamint az Öt Csillag Mozgalom pedig a számvevőszéknél kérelmezték annak vizsgálatát, hogy a Libra bevetése a migránsok Albániába szállítására nem minősül-e hűtlen kezelésnek. Az olasz ellenzék kritizája azt is, hogy a kormány évi kilencmillió eurót irányzott elő arra, hogy háromszáz olasz bűnüldözési tiszt négycsillagos hotelben lakjon albániai szolgálatteljesítése alatt.
Meloni ugyanakkor váratlan helyről segítséget is kapott: az őt évek óta magához édesgetni próbáló Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője a La Stampának nyilatkozva dicsérte az olasz-albán modellt, és leszögezte, hogy „minden innovatív megoldáshoz idő kell”.