Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
Az Eurostat szerint Franciaország az egyik legrosszabbul teljesítő ország az Európai Unióban.
Nyitókép: Louise Delmotte / POOL / AFP
A szerző kutató, az MCC Európai Tanulmányok műhelyében
„A francia szenátus most tett közzé egy jelentést az államháztartási hiány katasztrofális növekedéséről. A jelentés következtetései rendkívül szigorúak, és »költségvetési felelőtlenséget«, »kettős beszédet«, »kiváró magatartást és káros tétlenséget«, valamint »a felelőtlenség és a tagadás általános érzését« említik. A korábbi kormányok és a 2017 óta hatalmon lévő Emmanuel Macron köztársasági elnök közvetlenül érintettek.
A szenátorok Jean-François Husson szenátor (Republikánusok), a Pénzügyi Bizottság főelőadója és Claude Raynal szenátor (Szocialista Párt), a bizottság elnöke vezetésével idén márciusban és júniusban már tartottak meghallgatásokat, és így értékes információkat szereztek a Pénzügyminisztériumtól. A vártnál is rosszabb hiány szeptemberi bejelentésével a szenátorok úgy döntöttek, hogy tényfeltárás keretében folytatják munkájukat, annak tudatában, hogy a Nemzetgyűlés (alsóház) vizsgálóbizottságot állított fel annak érdekében, hogy kiderítse az okokat, amit a francia sajtó most igazi költségvetési tragédiának nevez.
A helyzetet még bizarrabbá teszi, hogy a szenátus tényfeltáró missziójának vezetője ugyanolyan politikai színezetű, mint Michel Barnier miniszterelnök, és így annak a centralista blokknak a tagja, amely jelenleg Franciaországot irányítja, bár a Nemzetgyűlésben nincs többsége.
Miért beszélünk egy tragédiáról? A tények jól ismertek. A 2024. évi költségvetési szavazás idején a GDP 4,4%-ának megfelelő hiányt prognosztizáltak, de a hiány folyamatosan nőt, és végül elérte a 6,1%-ot. Ez körülbelül 50 milliárd euró néhány hónap alatt. Ez a pénzügyi lyuk most közvetlen hatással van a Parlamentben a költségvetési törvényjavaslat (PLF) részeként megvitatott intézkedésekre.”