Nekiment Lengyelországnak Zelenszkij

Az ukrán elnök a katonai segítségnyújtás késlekedése miatt bírálja Lengyelországot.

Még a Tusk-féle kormánykoalíció szavazói szerint is inkább romlottak a kapcsolatok.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka
Az utóbbi években a lengyel közvélemény és politika a történelmük miatt Oroszország helyett Ukrajna oldalát fogta, szilárd támogatást mutattak Ukrajna iránt, azonban egy friss felmérés szerint ez a bizalom egyre gyengül. A Wirtualna Polska számára készült United Surveys felmérésében megkérdezték a lengyeleket, hogyan látják az országuk és Ukrajna kapcsolatát 2024-ben. Az eredmények egyértelműek:
a válaszadók jelentős része romlást érzékel a két ország közötti viszonyban.
A megkérdezettek közül 43,6% úgy véli, hogy a lengyel-ukrán kapcsolatok „inkább romlottak”, míg további 17,7% „határozott romlásról” számolt be. Mindössze 7,8% érezte úgy, hogy a viszony „inkább javult”, és csupán 0,1% gondolta úgy, hogy „határozottan javult”. A válaszadók 21,9%-a szerint a kapcsolatok nem változtak, míg 8,9% nem tudott egyértelmű véleményt formálni.
A felmérés eredményei szerint a kétkedők legnagyobb arányban a jelenlegi ellenzéki pártok – különösen a PiS és a Konföderáció – szavazói közül kerülnek ki, akik közül 38% érzékel jelentős romlást. A kormányzó koalíció támogatóinak körében a legtöbben (50%) azt mondták, hogy a kapcsolatok „inkább romlottak”.
A lengyel-ukrán viszony hűvösebbé válása részben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legutóbbi nyilatkozatainak köszönhető, amelyek Lengyelországban komoly kritikát váltottak ki. Zelenszkij a NATO-t bírálta amiatt, hogy a tagállamok nem hoznak önálló döntéseket, majd megjegyezte, hogy bár Lengyelország támogatja Ukrajnát, az ukrán kérésekre – például a rakétavédelem biztosítására – nem kaptak kielégítő választ. Az elnök elmondta, hogy az ukrán határ közelében található, számukra létfontosságú gázkészletek védelme érdekében kérték Lengyelországot a légvédelem biztosítására, amit Varsó azzal a feltétellel vállalt volna, ha a NATO támogatja az akciót.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök a katonai segítségnyújtás késlekedése miatt bírálja Lengyelországot.
A lengyel közvéleményt különösen irritálták Zelenszkij azon szavai, amelyek szerint Lengyelország bár felajánlotta, hogy biztosít MiG vadászgépeket, a valóságban ezek sosem érkeztek meg, mivel Lengyelország más okokat talált az átadás elhalasztására. Ezek az állítások sértették a lengyel közvéleményt, mivel Zelenszkij kijelentései ellentmondásosnak tűnnek a két ország közötti, eddig szoros támogatói viszonnyal szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy bajba kerülhet Lengyelország.
A felmérést október 21-22. között végezték el 1000 fős mintán, amelynek eredményei rávilágítanak a lengyel társadalomban megfigyelhető kiábrándulásra. A korábban Ukrajnával szolidáris lengyelek körében a mostani nyilatkozatok és a védelem terén tapasztalt kommunikációs félreértések egyre többekben vetik fel a kérdést, hogy vajon valóban helyénvaló-e továbbra is fenntartani a feltétel nélküli támogatást.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az illető szerint Európa 2030-ra készen áll majd az Oroszország elleni háborúra.
Demkó Attila szerint még Trump segítsége is kevés lesz Zelenszkij számára.
Az orosz elnököt nem zavarják Trump kritikái, és abban bízik, hogy már közel az ukrán összeomlás.