Aggódik Zelenszkij miatt Washington
Szerintük nem mindig érti, amit kell.
Az ukrán elnök a katonai segítségnyújtás késlekedése miatt bírálja Lengyelországot.
Nyitókép: Andrzej Iwanczuk/Getty Images
Volodimir Zelenszkij élesen bírálta NATO-szövetségeseit, különösen Lengyelországot, amiért az nem teljesítette ígéretét a MiG vadászgépek szállítására,
és nem vállalta az Ukrajna nyugati területei fölött áthaladó orosz rakéták elfogását
– számolt be az Euractiv.
Zelenszkij a kárpátaljai régió helyi vezetőivel tartott találkozón elmondta, hogy az ukrán kormány tárgyalásokat folytatott Lengyelországgal további katonai felszerelések és légvédelmi rendszerek telepítéséről, különös tekintettel a Lviv megyei gáztározók védelmére.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerintük nem mindig érti, amit kell.
„A NATO-országok félnek önálló döntéseket hozni. Jó kapcsolataink vannak Lengyelországgal, a lengyel emberek támogatnak minket, de folyamatosan arra kértük őket, hogy lőjék le a rakétákat, amelyek Lengyelország felé tartanak” – mondta az ukrán elnök, aki külön kiemelte, hogy Stryi városa mellett, a gáztározók közelében, kritikus szükségük lenne a lengyel védelmi rendszerek támogatására.
Zelenszkij szerint azonban a lengyelek nem tettek lépéseket ennek érdekében, és csak akkor hajlandóak beavatkozni, ha NATO-támogatást kapnak.
Lengyelország védelmi minisztere, Władysław Kosiniak-Kamysz korábban azt ígérte, hogy mérlegelik a rakéták lelövését az Ukrajna felől közeledő orosz rakéták esetén, ám csak NATO-egyeztetés után döntenének erről.
„Nem fogunk egyedül dönteni az orosz rakéták Ukrajna fölötti lelövéséről szövetségi támogatás nélkül” – fogalmazott Kosiniak-Kamysz.
Zelenszkij megerősítette, hogy a lengyel hatóságok NATO-támogatás mellett lennének csak hajlandók beavatkozni, és ez nagyban hátráltatja az ukrán védelmi törekvéseket.
A kérést korábban Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár is elutasította, aki egyértelművé tette, hogy NATO-szövetségesek nem vállalnak ilyen kötelezettséget.
„Támogatjuk Ukrajnát, és nemrégiben növeltük is támogatásunkat, de a NATO politikája változatlan – nem veszünk részt ebben a konfliktusban” – mondta Stoltenberg.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem köntörfalazott az ukrán elnök.
Lengyelország emellett korábban azt ígérte, hogy Ukrajnának adja megmaradt MiG-29-es vadászgépeit, amelyek fontos szerepet játszanak az ukrán légierőben.
Zelenszkij szerint ezek a gépek könnyebben bevethetők lennének, mivel az ukrán pilótáknak nincs szükségük átképzésre a használatukhoz.
Az ukrán elnök csalódottságát fejezte ki, mondván, hogy Lengyelország végül nem adta át ezeket a gépeket, mivel nem maradt elég saját tartalékuk.
A lengyel védelmi minisztérium korábban megígérte, hogy NATO „police mission” keretében kompenzálják a MiG-eket, és NATO-repülőgépek védenék a lengyel légteret, amíg az új F-16-os és F-35-ös vadászgépeik meg nem érkeznek.
Azonban Zelenszkij szerint ezek az egyezmények ellenére sem érkeztek meg a vadászgépek, és Lengyelország további okokra hivatkozott a késlekedés kapcsán.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem kell szerinte megszavazni, elég, ha nem emel Magyarország vétót.
Lengyelország Kijevi ügyvivője, Piotr Łukasiewicz elmagyarázta, hogy bár Lengyelország az elmúlt két évben több alkatrészt és MiG-29-es gépet is átadott Ukrajnának, jelenleg 10-15 szovjet vadászgépet szükséges megtartaniuk saját védelmi céljaikra, amíg az új, nyugati repülőgépek meg nem érkeznek.
Andrzej Duda lengyel elnök kifejtette, hogy az ország csak akkor adná át az összes MiG-29-es vadászgépet, ha légterüket már kellően biztosították.
Lengyelország új F-35-ös vadászgépei jelenleg az amerikai Lockheed Martin texasi gyárában készülnek, de a szállítások 2026 előtt nem várhatók.
Alternatív megoldásként Duda azt is felvetette, hogy NATO-szövetségesek gépei ideiglenesen állomásozzanak Lengyelországban, hogy készek legyenek a határok védelmére.