Zelenszkij szövetségese szerint hamarabb lép be Ukrajna a NATO-ba, mint az EU-ba
Egyelőre nem minden tagállam támogatja ezt a kockázatos lépést.
A legpozitívabb előrejelzések szerint a balkáni ország akár négy éven belül tag lehet.
Nyitókép: Luis Boza/NurPhoto via AFP
Montenegró nagyot lépett előre az uniós csatlakozás útján, miután az ország az elmúlt években beelőzte Szerbiát a csatlakozási folyamatban.
Az ország kapta a legkedvezőbb jelentést az Európai Bizottságtól.
Miután idén júniusban megkapta az ideiglenes kritériumok teljesítésének értékeléséről szóló jelentést (IBAR), Montenegró nagy lendületet vett az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokon, amelyeken most már konkrét eredményeket kell felmutatnia – írja a Nova.rs
Az Európai Bizottság azt kérte, hogy a tárgyalások ne késlekedjenek tovább, és sürgős változtatásokat kért a politikai pártok finanszírozásáról szóló törvényben, hogy kiderüljön, mire költik a pártok a nagy pénzeket.
Duško Stjepović a kormánypárt képviselője a DW-nek azt nyilatkozta, hogy
Montenegró egy biztonságos partner az Európai Unió számára.”
Az Európai Bizottság az Európai Tanácsnak ajánlotta a Montenegró csatlakozásáról szóló megállapodás kidolgozását. „Ne ragadtassuk el magunkat, ez egy technikai dolog. Van 30 fejezetünk, amelyek közül négyet le kell zárni az év végéig. Aztán ott vannak az Európai Unió tagállamai, akik döntenek Montenegró jövőjéről az EU-ban” – emlékeztetett Johan Sattler, az EU podgoricai küldöttségének vezetője.
Várhelyi Olivér bővítési biztos szerdán (október 30-án) kijelentette, hogy az Európai Bizottság következő mandátumának végére Montenegró az EU 28. tagjává válhat.
A jelentés kritizálta a montenegrói gazdaság állapotát, és ez jelentheti a legnagyobb akadályt az ország számára.
„Tekintettel a nagy adósságok okozta sebezhetőségre és az »Európa Most 2« program által okozott nagy pénzügyi kiadásokra, felelős gazdálkodásra van szükség, kompenzációs intézkedésekkel, szigorúbb költségvetési megközelítéssel” – áll a jelentésben.
A montenegrói munkavállalók ezekben a napokban béremelést kaptak, így a minimálbér most 600 és 800 euró között mozog, miközben az átlagnak 1000 euró körül kellene lennie.
Montenegró a régió országai közül a legpozitívabb jelentést kapta az Európai Bizottságtól.
Az Európai Bizottság szerint Szerbia nem sokat fejlődik, és különösen az Oroszországgal való kapcsolatát kritizálják. A Bizottság szerint Bosznia-Hercegovina elért némi eredményt, de Brüsszel aggódik a szerb-bosnyák feszültségek miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyelőre nem minden tagállam támogatja ezt a kockázatos lépést.