Bármennyire is rosszul hangzik, de a nyugati országoknak jól jött a hasonló kultúrkörből származó, képzett ukrán munkaerő érkezése

2024. november 15. 12:31

Ukrajna számára a visszacsábítás nehéz lesz.

2024. november 15. 12:31
null
Bendarzsevszkij Anton
Bendarzsevszkij Anton
Facebook

Nyitókép: Bodnár Boglárka / Világgazdaság. Illusztráció.

„Az ENSZ adatai szerint jelenleg több mint 6,8 millió ukrán állampolgár van Ukrajna határain kívül a világ különböző pontjain. A többség Európában, de nem kizárólag. Számszerűen a legtöbben Oroszországban vannak – 1,2 millióan, majd következik Németország (1,1 millió), Lengyelország (957 ezer), USA (közel félmillió menekült), Csehország (353 ezer), Kanada (közel 300 ezer), Egyesült Királyság (244 ezer) és Spanyolroszág (202 ezer). Az Európai Unióban így összesen több mint 4 millióan vannak. Magyarország elsősorban tranzit ország volt az ukrán menekültek számára, nálunk jelenleg 60 ezren tartózkodnak.

Az az igazság, bármennyire is rosszul hangzik, de bizonyos szempontból a nyugati országoknak jól jött a hasonló kultúrkörből származó, képzett ukrán munkaerő érkezése. Az Európai Unióban az elmúlt években munkaerőhiány alakult ki, az európai munkaerőpiacról 2023-ban több mint 6 millió munkavállaló hiányzott. Németországban 2022 elejére több mint 2 millió betöltetlen álláshely volt. Ehhez születtek korábban különféle (alapvetően rosszabbnál rosszabb) elképzelések, hogy ezt a munkaerőhiányt hogyan lehetne megoldani. Úgy tűnik lesz megoldása, bár ennek aligha örülhet hosszú távon Ukrajna, amelynek a háború után az egyik legfontosabb feladata lesz az emigrált lakosság visszavonzása, különböző ösztönzők révén.

Ehhez hasonlóan az európai nemzeti kormányoknak pedig legalább ennyire fontos lesz a képzett munkaerő megtartása. Az IMF adatai szerint a háború első két évében az Európai Unió 30-37 milliárd eurót költött az ukrán menekültek támogatására. Tekinthetjük ez valamiféle befektetésnek is, elsősorban persze befektetés az európai békébe és egy stabil, fejlődő Ukrajnába, de másodsorban befektetés az európai gazdaságokba is az ukrán munkaerő által. Márpedig az ukrán menekültek kétharmada felsőfokú végzettséggel rendelkezik, képzett emberekről van szó.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2024. november 27. 16:12
POL a háború ELŐTT 2M uki munkást alkalmazott Summa 3 M munkas..
lacika-985
2024. november 27. 15:06
Én mostanig egy ukránt sem láttam dolgozni , ha igen akkor csak feketén mert ugyebár ha munkás vállal akkor elveszik a támogatást .. Majd bolondok lesznek .
ubulka57-2
2024. november 17. 09:13
Nem csak az egyetemet végzettek a képzett munkaerő, hanem a szakmunkások is. Nem hiszem, hogy nagy lett volna az igény az ukrán szociológusokra, de az egészségügyiekre, építőipari és egyéb szakmunkásokra igen. A szláv nyelvű országokban nyelvi probléma sincs. Ha ezek nem dolgoznak, talán a segélyezést kellene megszüntetni, vagy a segélyezést lényegesen csökkenteni
Stingary76
2024. november 16. 17:44
"Márpedig az ukrán menekültek kétharmada felsőfokú végzettséggel rendelkezik, képzett emberekről van szó." :DDD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!