Levélszavazatokkal teli urnák hevernek szanaszét az út mentén egy kulcsfontosságú államban (VIDEÓ)
Szaporodnak a furcsaságok a levélszavazatokkal kapcsolatban.
Ezrek osztanak meg kétes posztokat a választási rendszerről – megalapozottak ezek az aggodalmak, vagy csak rémhírek?
Nyitókép: Paul Hennesy / AFP
Az amerikai választás közeledtével egyre több félrevezető hír, hamis vád és pletyka jelenik meg az interneten, amelyek célja, hogy kétségeket keltsenek a választási folyamat tisztaságával kapcsolatban.
A közösségi média felületei olyan tartalmakkal teltek meg, amelyek állítólagos választási szabálytalanságokról számolnak be, különösen Trump hívei körében – aggódik a BBC.
A választási csalásokról szóló posztok többsége Trump 2020-as választási csalásra vonatkozó vádjait erősíti. Ezen állítások egy része azt sugallja, hogy Trumpot ismét „megfoszthatják” a győzelemtől, ahogy egyes támogatói vélik, ha nem tisztességes az eljárás.
Egy, a liberális CNN rendelésére készült, felmérés szerint az amerikaiak 70 százaléka arra számít, hogy Trump vitatni fogja az eredményt, ha veszít.
A közösségi médiában megjelent hamis információk miatt
a választási tisztviselők kénytelenek cáfolni a híreszteléseket, és folyamatosan biztosítani a választókat a szavazási folyamat biztonságáról.
Pennsylvania államban Trump posztolt csalásról, de a helyi hatóságok vizsgálata szerint csupán egyes választási adminisztrációs hibákról van szó, amelyeket gyorsan helyrehoztak – véli a BBC.
Ezt is ajánljuk a témában
Szaporodnak a furcsaságok a levélszavazatokkal kapcsolatban.
A megtévesztő tartalmak mennyisége robbanásszerűen nőtt, és többek között hamisan állítják, hogy könnyű nem amerikai állampolgároknak szavazni vagy hogy a szavazógépek manipulálhatók.
Például egy videó azt mutatta, hogy frissen érkezett haitiak szavaznak Georgiában – ezt azonban az amerikai hatóságok cáfolták, mivel – legalábbis szerintük – az orosz propaganda része volt.
A 2020-as választás után számos bírósági kereset született a csalási vádak alapján, de mind sikertelen volt.
A BBC szerint a Trump-párti csoportok és szövetségeseik azóta is nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy minden választási szabálytalanságról szóló pletykát és kisebb incidenst összegyűjtsenek és közösségi médián keresztül széles körben megosszák.
A széles körben terjedő hamis információk rombolják a választási folyamatba vetett bizalmat és feszültséget kelthetnek a választás után is. Szakértők szerint ez az információs káosz káros hatással lehet az amerikai demokráciára, amelyet egyre inkább a bizalmatlanság ural.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyilkossági kísérlet, jelöltcsere a hajrában, bírósági ügyek és elképesztő indulatok – még soha nem volt ilyen turbulens az elnökválasztási kampány.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
Megszólalt Amerika egyik legjobb közvélemény-kutatója.
„Négymillió kormányzati alkalmazottra nincs, és nem is lehet szüksége az országnak” – húzta alá Trump embere.
Könnyebb lenne, ha Kassa Nevadában volna, Dunaszerdahely meg Michiganben.