Levélszavazatokkal teli urnák hevernek szanaszét az út mentén egy kulcsfontosságú államban (VIDEÓ)
Szaporodnak a furcsaságok a levélszavazatokkal kapcsolatban.
Ezrek osztanak meg kétes posztokat a választási rendszerről – megalapozottak ezek az aggodalmak, vagy csak rémhírek?
Nyitókép: Paul Hennesy / AFP
Az amerikai választás közeledtével egyre több félrevezető hír, hamis vád és pletyka jelenik meg az interneten, amelyek célja, hogy kétségeket keltsenek a választási folyamat tisztaságával kapcsolatban.
A közösségi média felületei olyan tartalmakkal teltek meg, amelyek állítólagos választási szabálytalanságokról számolnak be, különösen Trump hívei körében – aggódik a BBC.
A választási csalásokról szóló posztok többsége Trump 2020-as választási csalásra vonatkozó vádjait erősíti. Ezen állítások egy része azt sugallja, hogy Trumpot ismét „megfoszthatják” a győzelemtől, ahogy egyes támogatói vélik, ha nem tisztességes az eljárás.
Egy, a liberális CNN rendelésére készült, felmérés szerint az amerikaiak 70 százaléka arra számít, hogy Trump vitatni fogja az eredményt, ha veszít.
A közösségi médiában megjelent hamis információk miatt
a választási tisztviselők kénytelenek cáfolni a híreszteléseket, és folyamatosan biztosítani a választókat a szavazási folyamat biztonságáról.
Pennsylvania államban Trump posztolt csalásról, de a helyi hatóságok vizsgálata szerint csupán egyes választási adminisztrációs hibákról van szó, amelyeket gyorsan helyrehoztak – véli a BBC.
Ezt is ajánljuk a témában
Szaporodnak a furcsaságok a levélszavazatokkal kapcsolatban.
A megtévesztő tartalmak mennyisége robbanásszerűen nőtt, és többek között hamisan állítják, hogy könnyű nem amerikai állampolgároknak szavazni vagy hogy a szavazógépek manipulálhatók.
Például egy videó azt mutatta, hogy frissen érkezett haitiak szavaznak Georgiában – ezt azonban az amerikai hatóságok cáfolták, mivel – legalábbis szerintük – az orosz propaganda része volt.
A 2020-as választás után számos bírósági kereset született a csalási vádak alapján, de mind sikertelen volt.
A BBC szerint a Trump-párti csoportok és szövetségeseik azóta is nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy minden választási szabálytalanságról szóló pletykát és kisebb incidenst összegyűjtsenek és közösségi médián keresztül széles körben megosszák.
A széles körben terjedő hamis információk rombolják a választási folyamatba vetett bizalmat és feszültséget kelthetnek a választás után is. Szakértők szerint ez az információs káosz káros hatással lehet az amerikai demokráciára, amelyet egyre inkább a bizalmatlanság ural.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyilkossági kísérlet, jelöltcsere a hajrában, bírósági ügyek és elképesztő indulatok – még soha nem volt ilyen turbulens az elnökválasztási kampány.
Kapcsolódó cikkek a Amerikai elnökválasztás 2024 aktában.
A független-objektív Politico szerint „megbocsátható”, hogy így mentheti ki egy „republikánus koncepciós perből” az adócsaló és drogfüggőként fegyvert vásárló Hunter Bident. Ám van egy kis bökkenő.
Zuckerberg korábban mindent bevallott, ugyanis úgy cenzúráztak, ahogy a demokraták kérték.
Az ügyet a hivatalban lévő elnökök elleni vádemelést tiltó szabályok miatt zárták le, de Trump második ciklusa után újranyithatják.