Százmillióval vert át egy ukrán férfi egy idős magyar nőt

Jól fizető befektetéssel kecsegtették az interneten, viszont ahhoz, hogy a pénzhez hozzájusson, előbb neki kellett utalnia.

Különösen veszélyeztetettek a 18–29 éves korosztály tagjai, akik gyakran túlzottan magabiztosak digitális jártasságukat illetően, de nem mindig ismerik fel a csalások jeleit.
Gombamód szaporodnak Magyarországon az online csalások. A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet lapunk megkeresésére azt válaszolta, minden nap számos bejelentést kapnak internetes csalással és adathalászattal kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
Jól fizető befektetéssel kecsegtették az interneten, viszont ahhoz, hogy a pénzhez hozzájusson, előbb neki kellett utalnia.
Az Intézet szerint
a pénzügyi intézmények, csomagküldő és közmű szolgáltatások nevében elkövetett csalásokkal találkoznak a legnagyobb számban, de a hatóságok (például: rendőrség, NAV) nevében is történnek csalási kísérletek.
Elárulták, hogy azokban az ügyekben, ahol incidenskezelést folytatnak, –azaz ők végzik a technikai kivizsgálást, amely segítheti a nyomozati munkát, azonban a nyomozást – így az elkövetők beazonosítását és elfogását is – a nyomozó hatóságok (rendőrség) végzi.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet megkeresésünkre azt is hangsúlyozta, hogy
nő az olyan bejelentések aránya, amikor a bejelentő arról tájékoztatja a szervezetet, hogy megpróbálták átverni, de felismerte a rossz szándékot és azért tesz bejelentést, hogy másokat megóvjon.
majd úgy folytatták, hogy ez mindenképp a lakosság tudatosságának fejlődését mutatja.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet azt javasolta, hogy látogassuk és olvassuk rendszeresen a Kiberpajzs.hu és az Nki.gov.hu oldalakat, valamint közösségi média platformjainkat, így jó eséllyel elkerülhetjük, hogy áldozattá váljunk.
Ezt is ajánljuk a témában
Pár lépéssel azonban megakadályozható, hogy átverjenek.
Az elmúlt években jelentősen nőtt az online és banki csalások száma Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint
2023-ban több mint 18 ezer sikeres banki csalást regisztráltak, amelyek összesen több mint 23 milliárd forintos kárt okoztak az ügyfeleknek.
Közleményükben arra is rámutattak, hogy 2024 második negyedévében a csalások száma és az okozott kár tovább emelkedett, elérve a 9 milliárd forintot. 2024 harmadik negyedévében 4676 sikeres csalást regisztráltak, míg két évvel korábban csak 1616-ot – vagyis két év alatt megtízszereződött a panaszok száma. 2024 utolsó negyedévében több mint 8,2 milliárd forintos kárt okoztak a csalók, ebből közel 2,5 milliárd forint bankkártyás, 5,7 milliárd forint pedig elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódott – sorolták.
Az MNB kiemelte, hogy a csalók nem válogatnak: fiatalok, idősek, magánszemélyek és vállalatok egyaránt célpontok.
Különösen veszélyeztetettek a 18–29 éves korosztály tagjai, akik gyakran túlzottan magabiztosak digitális jártasságukat illetően, de nem mindig ismerik fel a csalások jeleit.
Hangsúlyozták, hogy az idősekre is nagy veszély leselkedik: minden negyedik online csalás áldozata nyugdíjas. A károsultak gyakran a havi nyugdíjukat vagy életük során felhalmozott megtakarításaikat is elveszíthetik, és mivel sok esetben szégyellik a történteket, emiatt nem is jelentik a csalást a banknak vagy a hatóságoknak.
Összeállításukból az is kiderült, hogy a csalók leggyakrabban telefonon (44 százalék), SMS-ben vagy e-mailben (42–42 százalék) keresik meg az áldozatokat. Sokan találkoznak csalókkal online piactereken, illetve hamis weboldalakon keresztül is.
Lapunk még tavaly nyáron számolt be arról, hogy az ukrán és a magyar rendőrök együttműködésével sikerült felszámolni egy Ukrajnából irányított, magyar embereket célzó online csalásokra szakosodott callcenter-hálózatot.
Két callcentert számoltak fel, ezekből Magyarországra irányultak a hívások, és a sértettek is valamennyien magyar állampolgárok voltak:
akkor mintegy 30 magyar sértettet azonosítottak, akiknek közel 360 millió forintos kárt okoztak az elkövetők.
A szervezetet egy 29 éves férfi irányította két társával, 41 embert fogtak el és 19-et tartóztattak le, valamint lefoglaltak több mint 20 millió forint értékű valutát és 12 nagy értékű gépjárművet.
A rendőrség azt javasolja, amennyiben valaki online csalás áldozatává válik, először értesítse a bankját, majd hívja a rendőrség 112-es segélyhívó számát.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
***
Ezt is ajánljuk a témában
A nyomozók eddig harminc magyar sértettet azonosítottak, a károkozás pedig meghaladja a 360 millió forintot.
***