Milliókat csalnak ki tőlünk és még mindig nincs vége: eszméletlenül pörögnek az internetes átverések

2024. november 16. 19:06

Pár lépéssel azonban megakadályozható, hogy átverjenek.

2024. november 16. 19:06
Whatsapp scam
Bokor Gábor
Bokor Gábor

A nyitóképen egy tipikus online csalás látható egyenesen Németországból. Fotó: MARKUS SCHOLZ / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

 

Mindannyiunk kaphattunk már különböző gyanús e-maileket vagy SMS-eket, amelyek rikítóan rossz helyesírással íródtak, és amelyekben az áldozatok adatait próbálták kicsalni vagy a pénzüket akarták megszerezni. Az Europol a minap adta ki jelentését, melyben megállapították, hogy a bűnbandák az utóbbi időben elkezdtek kiskorúakat toborozni. Mint írták, a bűncselekmények több mint 70 százalékában vesznek már részt kiskorúak, példaként pedig az embercsempészetet, az internetes csalásokat, a kiberbűnözést, a vagyon elleni bűncselekményt és a kábítószer-csempészetet említik.

Nemhiába jelennek meg napi rendszerességgel csalással kapcsolatos hírek a rendőrség oldalán, valamint az MTI-ben. A minap épp „Nyereménynek indult csalás lett belőle” címmel jelentetett meg egy hírt a rendőrség, amelyben azt írták, hogy november 8-án délelőtt egy zalaegerszegi nőt hívtak fel, hogy 800 ezer forintot nyert nyereményjátékon, a sértettet megpróbálták rávenni, hogy lépjen be a netbankjába, és emelje meg a limitet, de az asszony két alkalommal is megszakította a hívást. A csalók azonban tovább próbálkoztak. Egyikük banki alkalmazottnak kiadva magát azt állította, hogy csalás áldozata lett. A nyugdíjas belépett az interneten a banki alkalmazásába, megadta a szükséges azonosítókat és a CVC-kódot, így az elkövetők majdnem 2 millió forintot utaltak el a számlájáról. Az ügyben a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság eljárást indított csalás bűntett miatt. 

Nagyon gyakori jelenség a csomagszolgálatok neveivel történő csalás is, nemrég hazánkban eljárás indult egy külföldi férfival szemben, aki egy olyan bűnszervezetet irányított, amely egy nemzetközi futárszolgálat nevével visszaélve követett el több tízmillió forintos csalást. 

A megalapozott gyanú szerint a tavaly nyáron Magyarországon tevékenykedő bűnszervezet egy közismert futárszolgálat weboldalára megtévesztésig hasonlító oldal internetes linkjét küldte ki a sértetteknek, majd banki adataikat megszerezve, távoli eléréssel a bankszámláikról 2 és 20 millió forint közötti összegeket emeltek le. A bűnözői csoport az eddigi adatok szerint öt sértettnek összesen 33 millió forintnyi kárt okozott.

Az online csalások nem csak Magyarországon népszerűek, ez világszintű problémává nőtte ki magát, Szerbiában egy transznacionális bandát sikerült felszámolni, amely online csalásokra, különösen kriptovalutába történő állítólagos befektetésekre szakosodott, nemzetközi callcenter-hálózatot üzemeltetett. A tájékoztatás szerint eddig mintegy 120 sértettről tudnak, akik körülbelül 12 millió eurót (4,8 milliárd forint) veszítettek a csalók miatt, a német nyomozó hatóságok szerint viszont világszerte ennél sokkal több sértettről lehet szó, a csalás teljes mértéke pedig eléri a 300 millió eurót (120,8 milliárd forint).

Mit lehet tenni?

Mint a Mandiner megtudta, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet minden nap számos bejelentést kap internetes csalással és adathalászattal kapcsolatban. A szervezet lapunk megkeresésére elárulta, hogy egyre több és változatosabb módszerekkel próbálják meg a csalók megszerezni az adatainkat. 

Az ügyfélkörünket érintő (azaz az ügyfélkörünk nevét és arculati elemeit felhasználó) adathalászat folyamatosan magas számot mutat”

– közölte a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, amely szerint az ilyen oldalak felderítését és tiltását részben – mesterséges intelligenciát is használó – automata rendszerekkel végzik.

A szervezet szerint a pénzügyi intézmények, csomagküldő és közmű szolgáltatások nevében elkövetett csalásokkal találkoznak a legnagyobb számban, de a hatóságok (például: rendőrség, NAV) nevében is történnek csalási kísérletek.

Mint közölték, sok bejelentést kapnak a hamis webáruházakkal és a másodlagos (használt) eszközök kereskedelmével foglalkozó oldalakon elkövetett csalásokról is, azonban ezekben az ügyekben – hatáskör hiánya miatt – nem tudnak eljárni. 

Elárulták, hogy azokban az ügyekben, ahol incidenskezelést folytatnak, azaz ők végzik a technikai kivizsgálást, amely segítheti a nyomozati munkát, azonban a nyomozást – így az elkövetők beazonosítását és elfogását is- a nyomozó hatóságok (rendőrség) végzi. 

Fontos hangsúlyozni, hogy nő az olyan bejelentések aránya, amikor a bejelentő arról tájékoztatja intézetünket, hogy megpróbálták átverni, de felismerte a rossz szándékot és azért tesz bejelentést, hogy másokat megóvjon”

– tették hozzá, majd úgy folytatták, hogy ez mindenképp a lakosság tudatosságának fejlődését mutatja. Kifejtették, hogy aki rendszeresen látogatja és olvassa a Kiberpajzs.hu és az Nki.gov.hu oldalakat, valamint közösségi média platformjainkat, az jó eséllyel elkerüli, hogy áldozattá váljon.

Így lehet megúszni

A rendőrség azt tanácsolja, hogy ismeretlen programot vagy applikációt soha ne töltsünk le a számítógépre vagy telefonra, főleg akkor ne, ha ahhoz egy linkre kell rákattintani. Arra kérték a lakosságot, hogy soha ne adják meg bankkártya-adataikat, felhasználói fiókjuk azonosítóit, jelszavaikat e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre. 

Legyenek éberek! Gyanakodjanak, ha a visszautasíthatatlan ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen!”

– folytatták.

Mint közölték, ha idegenek a banki adataikat, kódjaikat kérik, vagy a számlájukkal kapcsolatos pénzforgalomról érdeklődnek, bontsák a vonalat, hívják fel bankjuk ügyfélszolgálatát az információs vonalon, és kérdezzék meg, valóban van-e elintéznivalójuk, függőben lévő tranzakciójuk.

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
auditorium
2024. november 17. 08:53
Rengeteg internetes csalás van külföldön is. Főleg nyugdijasokat és kiskorúakat céloznak meg. Ebben a cikkben németül kapott az illető segélykérést, tehát tudták, h. van gyereke, akinek nevében kérték a bankadatokat. Más országban pl. Romániából, Albániából, Nagy Britanniából érkeznek hasonló felhivasok, Dél-Olaszországból pedig feltételezett "banki csalással" verik át a számlatulajdonost. Ha valaki bedől és ráklikkel a megadott linkre és követi az "instrukciót", akkor percek alatt lenullázódik a számlája. MA már ritka a bankos betörés. El-elvétve robbantják fel az automatákat... Bizony sokan visszasirják a takarékbetétkönyveket és a bankokban a tisztviselőket a mostani sok automata helyett.
Picnic Niki
2024. november 17. 05:20 Szerkesztve
Gondolom, ennek a cikknek, a kibertér fenyegetései elleni védekezés szemléltetésére született a A Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereire történő hackertámadás, h bennünket nem érhet kár, nem lehet átverni, zsarolni 5 millió dollárra. A mi adatainkról az oroszok már másolatot készítettek, így azok helyreállítása nekünk egyáltalán nem okoz gondot. :D
Kormánypárti2
2024. november 16. 22:05
Talán a hatóságoknak illene keresgélnie a szolgáltatók között is bűntársak ügyében. A faszom kivan, hogy a polgár csak kapkodja a fejét, próbál kézzel lábbal védekezni a szélhámos gecik ellen, akiknek meg az lenne a dolga, hogy ezeket a szarháziakat agyonüssék, azok csak a fizetésüket veszik fel.
nesztekjobbrol
2024. november 16. 21:32
650 milliardot lopott Orban a vejenek csak iden az 1000.000 x 650.000 ezen gondolkozzunk el internetes atveres...a fa***om
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!