Fotók: Mandiner / Ficsor Márton
Amióta az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból, egyszer sem kételkedett abban, hogy helyes volt a lépés?
Egyetlenegyszer sem. A nemzeti függetlenség a legfontosabb dolog. Visszaszerezni a hatalmat a saját döntéseink felett, mint az egyetlen helyes döntés – ezt léptük meg a brexittel. A baj épp az volt, hogy nem éltünk a hatalom adta lehetőséggel, és nem határoztuk el magunkat előbb. Ha a brexit után nem veszítettük volna el a választást, akkor jobban érzékelhető lett volna a két állapot közötti pozitív különbség.
Ma már az EU-ból való kilépés gazdasági és egyéb következményei is világosak. Ennek ismeretében is állítható, hogy a brexit jó döntés volt?
Igen. Rendkívüli fontosságú, hogy egy állam önálló döntéshozatali képessége teljes birtokában legyen.
A mai brit kormányok szuverenitásuk birtokában bármilyen ügyben szuverén döntést képesek hozni, uniós tagállamként bizonyos kérdésekben ezt nem tehettük meg.
Állandóan vitáznunk kellett azért, hogy legyen jogosultságunk a saját érdekünkben álló döntéseket meghozni.
Ezek szerint a mentességek (opt-out) rendszere nem volt elegendő.
Nem volt elegendő. Csupán lassítani tudta a döntési folyamatokat, amelyek olyan irányba vitték az EU-t és benne minket is, amerre eredetileg nem szándékoztunk haladni. Fél évszázadon keresztül voltunk EU-tagok, a brit lakosság nagy része nem támogatta az uniós tagságot, vagyis a brit politikai rendszer egyszerűen nem tudott az unióssal egységet alkotni. Jelenleg is van még harci zaj a brexittel kapcsolatosan a közéletben, vannak hangok, amelyek azt visszhangozzák, hogy a brexit nagy kudarc; de ha megnézzük a brit gazdaság számait, akkor azt látjuk, hogy kicsit jobban teljesít, mint a francia, és sokkal jobban, mint például a német. Tényszerűen nem bizonyítható, hogy a brexit bármilyen gazdasági sokkot okozott volna, mint azt egyébként sokan prognosztizálták.
Olyan vezetőre van szükség, akinek konkrét víziója van az országról”
Az EU az Egyesült Királyság kilépése után gyengült. Mennyire tudta megőrizni gazdasági és politikai jelentőségét a királyság a globális porondon az uniós háttér nélkül?
Minden jel szerint meg tudta őrizni. A döntéshozatali függetlenség azt jelenti, hogy egy állam maga tudja meghatározni az általa követendőnek tartott irányokat, a gazdaságpolitikában saját magának tudja lefektetni a működési szabályokat, vagy a külpolitikában hatékonyabban fel tud lépni a végtelen uniós egyeztetések nélkül. Ez így flottabb működést eredményez, mint ha egy blokk tagjaként kell gúzsba kötve haladni, úgy, hogy annak céljaival nem ért maradéktalanul egyet. Ha megnézzük egy konkrét példán: az ukrajnai háború kitörésekor a brit diplomáciai álláspont gyors és egyértelmű volt, és valós hatással tudott lenni a nemzetközi közösség konfliktussal kapcsolatos értékelésére. Ha az EU tagja maradtunk volna, a brit álláspont nem lett volna ennyire hangos és befolyásos.