Ha Transznyisztria nem lenne elég, Moldovában van egy Gagauzia nevű autonóm terület, ahol török nyelvű gagauzok élnek, akik erős orosz behatásoknak voltak kitéve, ami az orientációjukra is rányomja a bélyegét. Kormányzójuk, Evghenia Guțul rendszeresen látogat Oroszországba,
volt Vlagyimir Putyin orosz elnök vendége is, aki von der Leyenhez hasonlóan támogatást ígért a területnek.
De nem csak ők oroszpártiak: mivel az ország alig két évtizedig volt Románia része (leginkább a két világháború között), az idősebbekben él a Szovjetunió emléke, amin erősít a függetlenedett Moldova megélt nyomora. A fiatalok inkább nyugatosabbak. Sok a kettős állampolgár – a többségnél ez román állampolgárságot jelent, de sokaknál oroszt. Az előbbi a munkavállalást is segíti Európában, az utóbbi inkább érzelmi kérdés.
Az elnökválasztás nem csak de facto népszavazás is az EU mellett vagy ellen: ügydöntő népszavazás is lesz arról is, támogatja-e a lakosság a csatlakozást, amiről nyár óta – amúgy a magyar elnökség támogatásával – tárgyalnak.
A regnáló Sandu a jelek szerint a legnépszerűbb jelölt; négy éve váltotta az oroszbarát szocialista Igor Dodont, pártja pedig 2021-ben nyerte meg a parlamenti választásokat, a Gazprom jól meg is fenyegette a renitens vezetést, hogy elzárja a gázcsapokat. Majd jött a háború, ami értelemszerűen a bekebeleződés rémét hozta el Moldovának, bár az orosz támadás lelassulása végül inkább egyfajta ideges lövészárok-nyugalom állt be.