Az előzetes végeredmény szerint a szabadságpártiak a szavazatok 29,1 százalékával nyertek, a néppártiak 26,5 százalékot szereztek, a szocdemek pedig 21 százalékot értek el. Rajtuk kívül a liberális NEOS – Az Új Ausztria és Liberális Fórum és a meggyengült Zöldek – A Zöld Alternatíva nevű formáció jutott be a parlamentbe, 9, illetve 8 százalékos eredménnyel. A választás nyertese minden tekintetben a táborát 13 százalékponttal bővítő FPÖ, a két nagy vesztes pedig a 11 százalékpontnyi visszaesést elkönyvelni kénytelen ÖVP és a szavazói majdnem felét elvesztő Zöldek – vagyis az eddig kormányzó koalíció.
Csúnya veresége ellenére viszont éppen a néppártiak és kancellárjuk, Karl Nehammer van a legkedvezőbb pozícióban. A csiki-csuki helyzetben ugyanis az ÖVP részéről többször elhangzott, hogy nem kíván koalíciót kötni a Herbert Kickl vezette párttal, a választás után pedig megerősítette, hogy kisebbik pártként pláne nem áll oda az FPÖ mellé. Így gyakorlatilag eldőlt, hogy nem lesz koalíciós partnere és ezzel parlamenti többsége a választáson győztes erőnek, így kicsi az esélye, hogy bármilyen formában hatalomra kerüljön.
Ott vannak a többiek, akikkel összefogva a második helyre szoruló és meggyengülő ÖVP a legerősebb kormánypárt maradhatna, és továbbra is adhatná a kancellárt. A néppártiaknak és a szocdemeknek együtt kétfős többségük lehet. Ha összefognak, akkor egy régimódi nagykoalíció jön létre, amely akár a közhangulat ellenében is olajozottan működtetné tovább az ország – és saját hálózatai – gépezetét. Ha pedig szükséges a többséghez, bevehetik még a kormányba akár a liberálisokat, akár a zöldeket – bár talán mindenki jobban jár, ha a zöldek ezúttal ellenzékben maradnak.
És hogyan tovább? A szabadságpártiak várják, hogy győztes erőként megkapják a kormányalakítási megbízást Alexander Van der Bellen szövetségi elnöktől. Herbert Kickl a választás után azt közölte: „Mi kinyújtjuk a kezünket minden irányba.”
Az államfő a voksolás utáni beszédében hangsúlyozta a párbeszéd és a kompromisszumkeresés fontosságát: „Most arról van szó, hogy elérjük egymást, beszéljünk egymással, tárgyaljunk, hogy jó, szilárd kompromisszumokat találjunk.” Van der Bellen bejelentette, személyesen is tárgyal a pártok vezetőivel a helyzetről és a lehetséges megoldásokról. Kérdés, hogy ez FPÖ-s kormányalakítási megbízással kezdődik, vagy pedig a választási győztest – és a demokrácia ethoszát – kikerülve rögtön egy esetleg gyorsan bejelentett koalíciós csoportosulásnak ad megbízást.