Együtt szavazott a Néppárt és Meloniék, kiakadt a baloldal
Az Európai Parlamentben az EU külső határainak védelme kapcsán szavaztak meg egy öszvérmegoldást, de a progresszíveknek már ez is sok.
Bevándorlók és Liga-szimpatizánsok feszültek egymásnak Veronában.
Nyitókép: Zakaria ABDELKAFI / AFP
Az olasz társadalomban egyre feszültebbé válik a migránsok és a helyi hatóságok viszonya, különösen, ha a bevándorlók által elkövetett bűncselekmények következményeiről van szó – számol be tudósításában Jánosi Dalma a Magyar Nemzet hasábján.
Legutóbb Veronában tört ki konfliktus, amikor október 20-án a rendőrök
egy Maliból származó férfit, Moussa Diarrát lelőttek, miután az késsel támadt rájuk a veronai pályaudvaron.
Diarra súlyos károkat okozott a helyi üzletekben és autókban, majd a rendőrök fellépése közben fenyegetően viselkedett. Az afrikai származású férfit három lövés érte, amelyek közül az utolsó halálosnak bizonyult.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Parlamentben az EU külső határainak védelme kapcsán szavaztak meg egy öszvérmegoldást, de a progresszíveknek már ez is sok.
Az eset hatalmas indulatokat váltott ki az Olaszországban élő bevándorlók körében, akik rasszizmussal vádolták az olasz hatóságokat, és szombaton utcai megmozdulást szerveztek Diarra emlékére.
A demonstráció azonban hamar erőszakba torkollott, amikor a bevándorlók összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel,
kövekkel és üvegekkel dobálták meg őket, valamint gyilkosoknak nevezték a hatóság embereit.
Több transzparensen is megjelentek Salvini belügyminiszter elleni gyűlöletkeltő üzenetek, például „Salvini vérét akarjuk.”
Az ellentüntetést a Liga kormánypárt szimpatizánsai szervezték, akik délelőtt gyűltek össze, hogy támogatásukat fejezzék ki a rendfenntartó erők iránt. A demonstrálók szerint a rendőrség és a közbiztonsági hatóságok tiszteletet érdemelnek, hiszen az ő feladatuk a városok biztonságának megőrzése.
Paolo Borchia, az Európai Parlament képviselője a helyszínen hangsúlyozta, hogy
Olaszország közbiztonsága romló tendenciát mutat, amit a szabályozatlan bevándorlásra vezet vissza, különösen a baloldali kormányok korábbi bevándorláspolitikájára.
Matteo Salvini belügyminiszter élesen reagált a bevándorlók rasszizmusvádjaira, azt nyilatkozva, hogy „a bűnöző bevándorló senkinek sem fog hiányozni”.
Később, a megmozdulásra válaszul, Salvini üzenetet is küldött, amelyben kijelentette:
„Aki úgy gondolja, hogy egy rendőr megkéselése vagy a drogkereskedelem normális dolog, az szívességet tehet, és visszatérhet a szülőhazájába.”
A veronai események és a két ellentétes megmozdulás rávilágít az olasz társadalomban jelenlévő mély szakadékokra a bevándorlás kérdésében. Az ügyet egyaránt kísérik jogi és politikai vizsgálatok, de a rendőri fellépés és a bevándorlók reakciója kapcsán folytatott vita tovább élezi a feszültségeket az olasz társadalomban.