Orbán: Ha Brüsszel továbbra is ragaszkodik politikájához, Brüsszel főterére fogjuk szállítani a migránsokat
Megkezdődött az Országgyűlés őszi ülésszaka, elsőként Orbán Viktor miniszterelnök szólalt fel.
Nyomás alá kerültek a kormányok „szélsőjobbról”, a németek és a franciák is szigorítanának – írja a lap.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán
Az utóbbi hetekben egyre több európai politikus jelentette ki valamilyen módon, hogy fellépne a migrációval szemben – írta a Politico. A portál szerint ennek a folyamatnak az elindításában
Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek volt kulcsszerepe.
A magyar miniszterelnök a Parlamentben elmondott beszédében újra megismételte, ha az Európai Unió nem módosít a magyar határvédelemmel kapcsolatos álláspontján, akkor a magyar hatóságok buszokkal kezdi el Brüsszelbe szállítani a migránsokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Megkezdődött az Országgyűlés őszi ülésszaka, elsőként Orbán Viktor miniszterelnök szólalt fel.
A Politico szerint Orbán Viktor mellett egyre több politikus szintén nyomást helyez Brüsszelre a migráció kérdésében. Franciaország újonnan beiktatott miniszterelnöke, Michel Barnier a múlt héten a „migráció korlátozására” tett fogadalmat, míg Olaf Scholz német kancellár nemrégiben lezárta országa külső határait.
Ezt is ajánljuk a témában
Visszaállított határellenőrzés, renitens tagországok, bizalmatlanság és bizonytalanság.
A portál hozzáteszi, hogy Ausztria, Hollandia, valamint a skandináv országok egy része is szigorúbb bevándorláspolitikát követel az Európai Uniótól. A Politico szerint azért, mert ezekben az országokban a „szélsőjobboldali” pártok nyomást helyeznek azzal a kormányokra, hogy egyre népszerűbbek.
„Ez egy kis hullám, amely gyorsan szökőárrá változik” – mondta egy uniós diplomata, utalva az uniós vezetők legutóbbi megjegyzéseire. „Ez az a fajta dolog, ami éjszakánként ébren tartja a vezetőket, mert olyan kérdésnek tekintik, amely aggasztja a választókat – ezért látjuk ez a lökést”.
A fellépés drasztikus fordulatot jelent az Angela Merkel volt német kancellár által képviselt nyitott határok politikájához képest,
aki 2015-ös döntésével gyakorlatilag több millió illegális bevándorló előtt nyitotta meg az Európai Unió határait.
Catherine de Vries, a Bocconi Egyetem politológusa szerint a hagyományos politikai pártok attól tartanak, hogy a „szélsőjobboldali” pártok megelőzik őket. A politólógus szerint viszont nem az a nyerő stratégia, ha a „szélsőséges” szavazók megnyerése.
„Ha az európai mainstream pártok elkezdik képviselni ezeket az álláspontokat, akkor azok idővel normalizálódnak, de a választók gyakran inkább azokra szavaznak, akik eredetileg is azt az álláspontot képviselték, mint azokra, akik lemásolták azt” – mondta.
Hozzátette, „a mainstream pártok nem dolgoztak ki eléggé alternatív narratívát az összeomló közszolgáltatásokkal kapcsolatos aggodalmak kezelésére.”
A Politico szerint az elkövetkező hetek magas szintű találkozóinak sorát az a kérdés fogja uralni, hogy Európa hogyan tudja felgyorsítani a kitoloncolásokat, korlátozni az újonnan érkezőket és meggyőzni az EU-n kívüli országokat arról, hogy ne engedjék a migránsokat a blokk felé.
Ezt is ajánljuk a témában
Michel Barnier addig mehet jobbra a migráció szigorításában, hogy Macron pártja farol ki mögüle.
***