Scholz kiborult a német sajtóra: természetesen az ukrán fegyveradomány a téma
A német kancellár szerint ez megnehezítette a németek meggyőzését Ukrajna katonai támogatásának további szükségéről.
Az emberek normális békevágya pedig nem Putyin-pártiság – jelentette ki egy interjúban Klaus von Dohnanyi.
Nyitókép: JIM WATSON / AFP
Az Olaf Scholz-vezette, szociáldemokrata (SPD) dominanciájú német kormány álláspontja Ukrajna kapcsán apróságokban eltér ugyan, ám alapvetése, hogy Ukrajnát támogatni kell. A nüanszokat az jelenti például, hogy vajon mindenáron meg kell-e ezt tenni, s látható, hogy például Scholz a saját megbuktatása árán nem annyira szeretné ezt.
Ezt is ajánljuk a témában
A német kancellár szerint ez megnehezítette a németek meggyőzését Ukrajna katonai támogatásának további szükségéről.
Azonban ennél jóval radikálisabb hangnemet ütött meg Klaus von Dohnanyi volt hamburgi polgármester, a szociáldemokraták nagy öregje, akit igyekeztek sokan oroszpártinak beállítani. Von Dohnanyi ezzel szemben nemrég kifejtette a Hamburger Abendblattnak, hogy
kikéri magának, hogy „Putyin-támogatóként” vagy „Putyin barátjaként” utaljanak rá pusztán azért, mert szerinte helytelen, „hogy Németországot még inkább bevonják az Oroszország elleni ellenségeskedésbe”.
A népszerű szociáldemokrata politikus kifejtette:
Németországban mára odáig fajult a helyzet, hogy az emberek „normális békevágyát” úgy értelmezik, hogy „meghajolnak valaki előtt”.
Ugyanakkor arra a felvetésre, hogy Scholzék legnagyobb ellenlábasa, a mérsékelt jobboldali CDU kancellárjelöltje, Friedrich Merz mindaddig elutasítja a béketárgyalásokat, amíg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem egyezik bele azok megkezdésébe, von Dohnányi közölte: reméli, Merz nem hiszi azt, hogy Zelenszkij bármikor német érdekeket tartana szem előtt, hiszen az ukrán elnök az ukrán érdekeket szolgálja. „Merz úr vezeti az ellenzéket a német Bundestagban, és nem Zelenszkij úrhoz tartozik, hanem a német néphez” – fogalmazott, kijelentve:
„hogy egyértelmű legyek: Zelenszkij úrnak egyáltalán nincs szava Németországban”.
Hozzátette: nem is érti, miért függenének Németországban egy másik országtól s annak a vezetésétől, ha nemzetbiztonsági kérdésekről van szó.