A nap, amelyre Magyarország régóta várt: tizenöt tagállam állította a szőnyeg szélére az Európai Bizottságot
Olyan kérések fogalmazódtak meg, amelyeket tíz évvel ezelőtt még senki sem mert volna kimondani.
A nyugati lapok egymásra licitálva írnak arról, hogy az Európai Unióban hatalmas változásoknak lehetünk tanúi a migrációs politikában, Orbán Viktor szavai pedig kezdenek próféciának tűnni.
Nyitókép: AFP/Frederick Florin
Orbán Viktor Strasbourgban arról beszélt, hogy 2015 óta mindenki gonosznak nevezte az álláspontja miatt, de a végén egyetértenek majd vele. A magyar miniszterelnök szavai kezdenek próféciának tűnni, hiszen jelentős változásoknak lehetünk tanúi az Európai Unió migrációs politikájában – írja az Euractiv.
A lap szerint
továbbra is kérdéses, mi okozta ezt a váltást az EU migrációs narratívájában, ám tény, hogy a szolidaritást és az egység hangsúlyozását mostanra felváltották a szigorúbb intézkedéseket szorgalmazó tagállamok.
A Der Standard nyomtatott kiadása azt írja, sokan megdöbbenéssel hallgatták, hogy Donald Tusk ideiglenesen fel akarja függeszteni a menedékjogot, és felvetődött bennük a kérdés, hogy Lengyelország átáll-e Magyarország álláspontjára. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a bevándorlásellenes jobboldal sikerei számos európai országban pánikba ejtették a politikai centrumot, és arra késztették, hogy Orbán Viktor és olasz szövetségese, Giorgia Meloni megközelítését kövesse, míg a The Guardian kifejtette, hogy a magyar kormányfő elképzelése az EU határain kívül létrehozott menekülttáborokról egyre népszerűbb a többi tagállam körében.
Ezt is ajánljuk a témában
Olyan kérések fogalmazódtak meg, amelyeket tíz évvel ezelőtt még senki sem mert volna kimondani.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.