Orbán Balázs: Az EU gazdasági lemaradásáért a Macron-féle liberálisok és a zöldek a felelősek
A miniszterelnök politikai igazgatója a gazdasági semlegességről, a növekedés lehetőségéről is beszél a Bayer Show-ban.
Drámai szavakkal ecsetelték a német gazdaság állapotát a cégvezetők.
Nyitókép: Tobias SCHWARZ / AFP
Robert Habeck, Németország Zöldpárti gazdasági minisztere, a 2024-es év egyik legnagyobb ipari támogatási programját mutatta be október 15-én, ám a nap nem mindenkinek hozott ünnepi hangulatot – tudósít az Euractiv. Bár a „Carbon Contracts for Difference” (CCfD) keretében 2,8 milliárd eurónyi támogatást ítéltek oda a zöld ipar számára, de a német ipar számos képviselője nem osztotta a miniszter lelkesedését.
Miközben Habeck a 15 szerencsés nyertes cég képviselőjével kezet rázott, az ország nagy iparágai súlyos kihívásokkal néznek szembe, és sokan aggodalmukat fejezték ki az ország deindustrializációjával kapcsolatban.
A német ipari szövetség (BDI) elnöke, Siegfried Russwurm, egy konferencián arról beszélt, hogy bár ambiciózusak a klímacélok, a rossz megvalósítás súlyos következményekkel járhat. Russwurm szerint az ipar jelentős része már most is komoly visszaesést tapasztal, és a helyzet csak tovább romolhat.
Az energiaárak növekedése, az öregedő munkaerő, valamint a technológiai átalakulások – mint például a belső égésű motorok kivezetése – mind hozzájárulnak a válsághoz. Több iparági vezető, köztük a vegyipari és acélipari szövetségek képviselői is drámai helyzetről számoltak be, míg az építőipar képviselői szintén krízishelyzetet említettek. A német gazdaság a második egymást követő recesszióval szembesül, és az iparágak egyöntetűen az energiaárakat hibáztatják.
Kapcsolódó vélemény
A német autóipar képviselője, Andreas Rade, hangsúlyozta, hogy az elektromos autók gyártása és az akkumulátorok előállítása különösen szenved a magas költségek miatt. Ezenkívül a gépipar is arról panaszkodott, hogy 2018 óta túl sok időt vesztettek el a szükséges reformok megvalósítása nélkül. Az ipar szereplői egyértelművé tették: hiába a támogatások, ha az alapvető gazdasági kihívásokra nem találnak megoldást.
A támogatási program mellett a zöldpárti politikus népszerűsége is csökkenőben van.
A Zöldek támogatottsága a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint mindössze 13% körül mozog, ami komoly kihívást jelent a közelgő 2025-ös választások előtt. Miközben Habeck igyekszik a zöldipari átalakulást előmozdítani, az ipar egyre hangosabban követeli a konkrét, hosszú távú megoldásokat, amelyek az energiaárak csökkentésére és az ipar versenyképességének megőrzésére irányulnak.
A német ipari szereplők kritikája kapcsán emlékezetes: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója korábban leszögezte: az EU gazdasági lemaradásáért a Macron-féle liberálisok és a zöldek a felelősek. Erről részletesebben itt írtunk.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök politikai igazgatója a gazdasági semlegességről, a növekedés lehetőségéről is beszél a Bayer Show-ban.