Titkos dokumentumok bizonyítják: Európa a harmadik világháborúra készül
A mintegy ezer oldalas iratban többek között azt is részletezik, hogy a katonáknak milyen épületeket és infrastruktúrát kellene megvédeniük éles helyzetben.
A német kormány elítélte a történteket.
Nyitókép: Djamshid Sharmahd kivégzése ellen tüntetnek Irán frankfurti konzulátusa előtt 2024. október 29-én / fotó: Ardavan Safari / dpa Picture-Alliance via AFP
„Botránynak” nevezte a német kancellár azt, hogy Iránban a nemzetközi tiltakozás ellenére kivégeztek egy német-iráni kettős állampolgárt, akit a teheráni rezsim államellenes összeesküvéssel és terrorcselekmények kitervelésével vádolt.
A 67 éves Dzsamsid Sharmahd kivégzését hétfőn jelentette be az iráni igazságszolgáltatás.
Az ellenzéki aktivistát 2020-ban egy dubaji útján rabolták el iráni ügynökök,
majd bíróság elé állították olyan vádakkal, amelyeket tagadott. Két évig magánzárkában tartották, és családja szerint megkínozták.
Az iráni származású szoftverfejlesztő, aki egy külföldön működő ellenzéki szervezet, a Tondar szővivőjeként is tevékenykedett, elismerte, hogy puccsra szólította fel az irániakat az iszlám rezsim ellen, de két múltbeli, halálos áldozatokkal járó robbantásos merénylet megszervezését tagadta.
Annalena Baerbock, Németország külügyminisztere a kivégzés hírére közölte: „Többször is világossá tettük Teherán számára, hogy
egy német állampolgár kivégzésének súlyos következményei lesznek”.
Friedrich Merz konzervatív ellenzéki vezető szerint a berlini kormány „csendes" diplomáciája Iránnal csődöt mondott, a megfelelő válasz egy ilyen ügyre Irán berlini nagykövetének kiutasítása, illetve a kétoldalú kapcsolatok vitelének nagyköveti szintről ügyvivői szintre való leminősítése lenne.
--