Orbán Viktor Georgiában fog tárgyalni
Négyszemközti, majd plenáris tárgyalásokra kerül sor, ezt követően Irakli Kobakhidze és Orbán Viktor közös sajtónyilatkozatot tesz.
Hatalmas győzelmet aratott a békepárti Grúz Álom nevű párt a szombati parlamenti választáson, csakhogy ez nem tetszik mindenkinek.
Nyitókép: Giorgi ARJEVANIDZE / AFP
Ahogy arról a Mandineren beszámoltunk, szombaton parlamenti választást tartottak Georgiában, amelyet a Grúz Álom nevű jobboldali, békepárt nyert a voksok 54 százalékával. A párt 91 mandátumra számíthat a 150 fős törvényhozásban, amely a képviselői helyek 60,6 százaléka. Az ellenzéki pártok a választás után közölték, hogy nem ismerik el a hivatalos eredményeket, az egyik politikus egyenesen „alkotmányos puccsnak” nevezte azokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Négyszemközti, majd plenáris tárgyalásokra kerül sor, ezt követően Irakli Kobakhidze és Orbán Viktor közös sajtónyilatkozatot tesz.
A kormánypárt visszavonult milliárdos alapítója, Bidzina Ivanisvili, aki főleg azzal kampányolt, hogy Georgiának ki kell maradnia az ukrajnai háborúból, szombat este hatalmas sikert aratott, hiszen pártja 2012 óta a legjelentősebb eredményét érte el: egyes vidékeken 90 százalékos volt a támogatottsága.
Ritka eset a világon, hogy egy párt, amely ilyen nehéz helyzetben van, ilyen nagy sikert érjen el; ez jól mutatja a georgiai nép tehetségét”
– mondta Ivanisvili szombat este ujjongó támogatóinak.
Kránitz Péter Pál, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint a grúzok alapvetően a stabilitás mellett döntöttek.
„A kormánypárt legfontosabb ígérete ezen a választáson az volt, hogy országuk ki fog maradni a háborúból. Ne feledjük, hogy Georgia területének ötöde orosz megszállás alatt áll, s az européer ellenzék kijelentései gyakran nem éppen a békés párbeszédet szolgálták, hanem az abháziai és dél-oszétiai konfliktusok eszkalációját veszélyeztették” – mondta a szakértő a Magyar Nemzetnek.
A Grúz Álom ezzel szemben az Oroszországgal való pragmatikus viszonyokat helyezte előtérbe, s egy stabilan fejlődő gazdaságpolitikát ajánlott, erre mondtak igent a grúzok”
– tette hozzá Kránitz.
„A grúz kormány, a magyarhoz hasonlóan, igyekszik pragmatikus kapcsolatokat ápolni a világgazdaság minden szereplőjével, így Kínával és Oroszországgal is – ezt nehezményezi az Egyesült Államok és az Európai Unió. Az amerikai és európai szankciók a választási eredményt voltak hivatottak befolyásolni, a kormánypárt győzelmét követően azonban várhatóan enyhülni fog a feszültség, és Georgia visszatérhet az óvatos euroatlanti integráció útjára” – vélekedett a szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
„Egy orosz különleges művelet szemtanúi és áldozatai lettünk” – tette hozzá Zourabichvili, aki mögött ellenzéki vezetők álltak.
Vasárnapi posztjában Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója úgy fogalmazott,
nagy győzelmet aratott az a georgiai politikai erő, amelyik békét akar, a hagyományos értékeket védi, és a szuverén politikájával hatalmas gazdasági növekedést volt képes elérni.
Mérgesek is szerinte miatta a háborúpárti brüsszeli politikusok.
Ismeretes, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, azaz az EBESZ megfigyelői a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések eseteire panaszkodtak, és ezek kivizsgálását, valamint úgy általában „további demokratikus reformokat sürgettek”.
Ugyanakkor Pascal Allizard, az EBESZ megfigyelői missziójának vezetője egyenesen méltatta a kaukázusi ország demokratikus vitalitását, dacára a nehézségeknek. Felhívta továbbá a figyelmet arra is, hogy 18 politikai erő indult, és a voksolás folyamata összességében jól szervezett volt.
A voksolás folyamatát megfigyelő NGO-k között feltűnt az amerikai demokrata párthoz köthető Nemzeti Demokratikus Intézet is, ami pár éve Karácsony Gergely meghívására a budapesti Városházán is akciózott.
Egy georgiai választási megfigyelőcsoport, az ISFED pedig például azt közölte, nem tapasztaltak jelentős visszaéléseket. Mindazonáltal a választási eredmény, illetve Georgia és az EU viszonya a novemberi uniós csúcs egyik témája lehet.