A lengyel külügyminiszter szerint az ukrán menekültek ezrével mennének vissza a háborúba
Radoslaw Sikorski szerint az európai országoknak a lengyel példát kellene követnie, ha a menekültekről van szó.
A Financial Times szerint Varsó és Kijev kapcsolata az előző lengyel kormány miatt romlott meg, de Donald Tuskék sem értek el javulást.
Nyitókép: Klaudia Radecka / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Egyelőre nem rendeződtek a korábbi konfliktusok Lengyelország és Ukrajna között, noha a Donald Tusk vezette lengyel kormánytól a legtöbben a kapcsolatok gyors rendezésére számítottak.
Csakis Moszkva nyer a lengyel-ukrán feszültségen
– állapítja meg a Financial Times vendégkommentárjában Jaroslaw Kuis, a lengyel Kultura Liberalna főszerkesztője, a berlini Liberális Modern Központ vezető munkatársa.
A történelmi ellentétek életben tartása meglepő, miután az ősszel kormányváltás volt Varsóban, ám több dolgot azért figyelembe kell venni: a Tusk-kabinet számára nem kis feladat a populizmus következményeinek felszámolása, miközben a lengyel-ukrán barátságot hirdeti.
A Financial Times szerzője a több konfliktus eredményeként mélypontra kerülő kapcsolatot az előző lengyel kormány „náci önzésével” magyarázza, amivel a PiS polarizálta a lengyel társadalmat. Azt is elismeri ugyanakkor, hogy a kormányváltás ellenére sem lehet teljes mértékben hátat fordítani az előző időszak külpolitikájának.
Varsó és Kijev között történelmi ellentétet szült a második világháborút követő volhíniai mészárlás, amely során több tízezer lengyelt öltek meg az ukránok. Lengyelország régóta követeli, hogy Ukrajna tegye lehetővé az áldozatok exhumálását. A diplomáciai vita odáig mérgesedett, hogy a Varsó ultimátumot adott, amíg nem rendeződik a volhíniai mészárlással kapcsolatos feszültség, addig nem támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását. Varsó emellett nehezményezi, hogy Volodimir Zelenszkij elnök MiG-29-es vadászgépeket követel a lengyelektől.
Ha eljön a béke, Kijev nagyobb szerepet követel magának a régióban, ideértve a NATO- és uniós tagságot
– vélekedik Jaroslaw Kuis. Ukrán részről már most látnak olyan területeket, ahol a verseny dominál majd az eddigi partnerekkel. Ebből következően máris úgy érzik: különösebb kompromisszumok nélkül viszonyulhatnak az emlékezetpolitikához.
Csakhogy Moszkva továbbra is fenyegetést jelent, ám a lengyel-ukrán villongások azt jelzik, hogy egyes politikusok képesek gyorsan megfeledkezni erről az alapvető geopolitikai közhelyről.
A Financial Times cikke arra ugyanakkor nem tér ki, hogy az orosz-ukrán háború kezdete óta Lengyelország Ukrajna egyik legfontosabb szövetségese. A felek között ugyanakkor további ellentétet szült az ukrán élelmiszerek korlátlan dömpingje, valamint a lengyel gazdák és fuvarozók sorozatos akciói a lengyel-ukrán határon, hosszú ideig lassítva vagy teljesen ellehetetlenítve az ukrán áruforgalmat.
Ezt is ajánljuk a témában
Radoslaw Sikorski szerint az európai országoknak a lengyel példát kellene követnie, ha a menekültekről van szó.
Ezt is ajánljuk a témában
Az utolsó blokád alatt tartott lengyel-ukrán határátkelőn is befejezték a tiltakozást a gazdák.