Amerikai elnökjelölti vita: először csapott össze Donald Trump és Kamala Harris
Donald Trumpnak nemcsak Harrisszel, hanem a moderátorokkal is meg kellett küzdenie.
A republikánusok többsége elismerte: Trump nem szerepelt jól Harris ellen; de sokan úgy érzik, a moderátorokon keresztül újra megnyilvánult az amerikai média elfogultsága, amely összességében kedvez Trump üzenetének.
Nyitókép: SAUL LOEB / AFP
Az első és talán utolsó Trump-Harris elnökjelölti vita után a republikánusok a moderátorok elfogultságára panaszkodtak. 2016 óta az amerikai főáramú média mindent megtett, hogy először megpróbálja megbuktatni, majd valahogy megakadályozza Trump újraválasztását, így a republikánusoknak nem kellett volna meglepődnie azon, hogy az ABC News műsorvezetői elfogultak voltak a volt elnökkel szemben.
A magyar idő szerint szerda hajnalban lezajlott vita után a konzervatív megmondóemberek elsősorban az ABC News riportereire koncentráltak, nem Trump vagy Harris teljesítményére.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trumpnak nemcsak Harrisszel, hanem a moderátorokkal is meg kellett küzdenie.
Nem először fordult elő olyan, hogy a moderátorok aktív résztvevőivé váltak egy vitának: Victor Davis Hanson amerikai történész felidézte, hogy 2012-ben Mitt Romney és Barack Obama második elnökjelölti vitáján Candy Crowley, a CNN riportere a vita egy feszült pillanatában hibásan „tényellenőrizte” Romney mondatait, s így próbálta segíteni Obamát. Ez 2012-ben még karrier-öngyilkosságot jelentett és Crowley kénytelen volt bocsánatot kérni és elismerni, hogy tévesen szólt közbe.
A történész szerint a mostani vita „három az egy elleni küzdelem” volt.
„Ahelyett, hogy megcáfolták volna a vita előtti félelmeket, miszerint korábbi Trump-ellenes elfogultságaik torzítani fogják a vitát, inkább csak megerősítették, hogy a félelmek jogosak voltak” – írta Davis. Több alkalommal kijavították, amit Trump mondott (akkor is, ha nem volt rá okuk), felhozták az összes olyan témát, ami kellemetlenül érintette a kampányát, és engedték, hogy Harris kikerülje a kérdéseket.
Ben Shapiro, a konzervatív jobboldal egyik legnépszerűbb véleményvezére és a Daily Wire alapítója szerint is a média volt az igazi főszereplő. „A vita megmutatta, hogyan teszi tönkre magát a hagyományos média a Demokrata Párt érdekében. Úgy döntöttek, hogy ők a demokraták apparatcsikjai,kiszolgálói” – mondta a kommentátor.
Szerinte azonban Trump is hozzájárult ahhoz, hogy a republikánus oldalnak rossz estéje volt, mert túlságosan magával volt elfoglalva.
„Alapvetően semmi nem változott. Az amerikai emberek még mindig nem ismerik Kamala Harrist. Donald Trump nem teljesítette a feladatát és nem segítette elő, hogy az amerikai emberek megismerjék Harris politikai nézeteit. (...) A moderátorok nem helyeztek rá nyomást, de ezt Trump sem tette meg.” Shapiro szerint a volt elnök sem segítette a saját ügyét: ahelyett, hogy Harrist támadta volna, folyamatosan védekezett.
Megyn Kelly amerikai műsorvezető, aki a Fox News korábbi riportereként több elnökjelölti vitát is moderált, kijelentette: a vita számára nem Harrisről vagy Trumpról szólt, hanem arról, hogy egy egykor tiszteletreméltó televíziócsatorna miként tette tönkre a hírnevét annak érdekében, hogy az egyik jelöltet megsegítse. Kelly hozzátette: „szégyellje el magát minden republikánus”, aki még egyszer belemegy egy ilyen feltételek között leszervezett vitába.
Ezt is ajánljuk a témában
A Politico hosszan lamentál azon, miért nem ugrott rá az elnökjelölt a lehetőségre, hogy hitet tegyen Kijev diadala mellett.
Voltak olyan republikánusok, akik elsősorban Donald Trumppal voltak elégedetlenek.
Charles W. Cooke a National Review-ban megjelent véleménycikkében kijelentette: „Trump szörnyű teljesítményt nyújtott”. „Egyetértek azzal az állítással is, hogy egy ilyen teljesítmény mellett Trump bármely más változótól függetlenül elveszítette volna a vitát” – írta Cooke. Hozzátette: a moderátorok botrányosak voltak. A NR középvonalas republikánus kommentátorai hasonlóan nyilatkoztak.
Néhány republikánus annyira elkeseredett a vitán, hogy kijelentették: Trump ezzel el is vesztette a választást. Ezek közé tartozott Frank Lutz republikánus közvélemény-kutatással foglalkozó szakember, aki Piers Morgan műsorában azt állította, hogy a volt elnök magának köszönheti a rossz teljesítményét.
„Nagyon negatív produkció volt: pesszimista, cinikus, lenéző. S azt gondolom, ez sokba fog kerülni neki”
– állította Luntz.
A negatív epizódok közé sorolta azt a pillanatot, amikor Trump arról beszélt, hogy „a haiti illegális migránsok megeszik Springfield városában a lakosok kutyáit és macskáit”. (Springfieldben az elmúlt néhány évben 15 ezernél is több haiti migráns érkezett, akik felborították a város életét. Több videó terjed az interneten, amelyekben a lakosok azzal vádolják migránsokat, hogy ellopják a városban a kacsákat, valamint macskákat, és megeszik őket. Erre utalt Trump, de többen felhívták a figyelmet arra, hogy a hatóságok nem erősítették meg ezeket az eseteket.)
Luntz kijelentette: könnyen lehet, hogy Trump e vita miatt veszíti el a választást. Ezt a véleményt azonban nem sok republikánus osztja.
A Hill beszámolója szerint Washingtonban a vitát követően a legtöbb szenátor azon bosszankodott, hogy miért nem tudott Trump higgadtabb maradni, és miért engedte magát felbosszantani. „Sok lehetőséget elszalasztottunk” – mondta Thom Tillis szenátor. „Csak fel kellett volna tenni a kérdést: jobban érzi magát a határral kapcsolatban, mint négy évvel ezelőtt? Jobban érzi magát a számlák kifizetésével kapcsolatban, mint négy évvel ezelőtt?” – mondta Észak-Karolina állam republikánus szenátora, aki szerint Trump egyre több női szavazót veszít el.
Ugyan az általános vélemény az, hogy Trump elvesztette a vitát, a Trump kampány számára megnyugtatásul szolgálhat, hogy
a vita utáni „bizonytalan” szavazókkal készített interjúkban az emberek többségben a republikánus jelöltet preferálta.
A Reuters 10 bizonytalan szavazóból álló fókuszcsoporttal nézette meg a vitát: hatan Trumpot támogatták vagy Trump felé hajlottak, és csak hárman támogatták Harrist. A csoport fele úgy érezte, hogy 90 perc után még mindig nincs világos elképzelése a demokrata alelnök politikájáról.
Hasonló eredményeket hoztak a CBS és a New York Times hasonló felmérései.Walter Kirn amerikai szerző az X-en a vita után azt írta:
„Szerintem Trump megnyerte a pillanatot, ha a »vitát« nem is.
Ez furcsa, de tényleg így gondolom. A média leleplezte magát, mint az a varázsló, aki túl sokszor mutatta be ugyanazt a trükköt. A független szavazók, akiket a jelöltek annyira szeretnének megnyerni, látták ezt. Harris nem vette tudomásul sem az ő problémáikat, sem pedig az ország gondjait. Nem mutatott semmilyen tervet vagy ötletet, amibe bele lehetne kapaszkodni.”
A vita valószínűleg nem változtatja meg a szavazók véleményét a jelöltekről. Bár a demokraták ünnepelnek és a republikánusok bosszankodnak, a verseny továbbra is ugyanúgy áll: szorosak a felmérések, és lehetetlen megjósolni, melyik irányba fognak dőlni a bizonytalanok.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokak szerint Kamala Harris közhelyes stílusának és a műsorvezetők elfogultságának köszönheti a jó teljesítményét.