Távozik Victoria Nuland, Magyarország nem nagy barátja
Az amerikai csúcsdiplomata nagyon nem volt a magyar szuverenitás nagy tisztelője. Portrénk!
„Világossá vált számunkra, a britek és mások számára is, hogy Putyin fő feltétele el volt rejtve a dokumentum egyik mellékletében” – mesélte az Egyesült Államok egykori magas rangú külügyi tisztviselője.
Nyitókép: Lenin Nolly / AFP
A nyugati szövetségesek tanácsára utasította el Ukrajna az oroszok békeajánlatát – vélekedik az UnHerd portál egy nemrég a Youtube-ra felkerült videó alapján. Victoria Nuland, az Egyesült Államok volt NATO-nagykövete Mihail Zigar újságíróval készült interjújában azt mondta, hogy a békeajánlatban szereplő feltételek egy demilitarizált Ukrajnát eredményeztek volna.
Noha Nuland a 2022-es békekötést megakadályozó nyugati szövetségesekről szóló híreket „orosz mítosznak” és „városi legendának” nevezte, hozzátette,
hogy az amerikaiak ismerték Vlagyimir Putyin feltételeit az úgynevezett Isztambuli Közleményben.
Ezek jelentős katonai korlátozásokat helyeztek volna Ukrajnára, miközben Oroszország számára szinte semmilyen megkötést nem tartalmaztak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai csúcsdiplomata nagyon nem volt a magyar szuverenitás nagy tisztelője. Portrénk!
Az interjúban Nuland azt is elmesélte, hogy Zelenszkijék kikérték a nyugati szövetségesek állásfoglalását, majd elutasították az oroszok békeajánlatát.
„Viszonylag későn kérték ki az ukránok a véleményünket” – mondta Nuland.
Világossá vált számunkra, a britek és mások számára is, hogy Putyin fő feltétele el volt rejtve a dokumentum egyik mellékletében […] amely korlátozásokat tartalmazott az Ukrajna által birtokolható fegyverrendszerekre vonatkozóan […] így Ukrajna gyakorlatilag megszűnt volna katonai erőként létezni”
– mesélte el a történetet Nuland, amely igen nehezen illszthető össze azzal az állítással, hogy a nyugatiak beavatkozása „orosz mítosz”.
Nuland szerint „nem voltak hasonló korlátozások Oroszországra vonatkozóan”. Oroszországnak nem kellett volna visszavonulnia, nem kellett volna biztonsági zónát fenntartania az ukrán határtól, és nem lett volna szükség hasonló katonai korlátozásokra Ukrajnával szemben. A diplomatának a megjegyzései a Foreign Affairs idei év eleji jelentésére utalnak, amelyben Samuel Charap és Sergey Radchenko részletesen vizsgálták a békeajánlatot, annak tartalmát és a részt vevő feleket.
Kapcsolódó vélemény
Ez egy politikai irányváltás első lépése lehet.
Mit kell tudni a márciusban lemondott és nyugdíjba vonult Voctoria Nulandről? Victoria Nuland egyes vélemények szerint Európa békéjének legnagyobb ellensége. George W. Bush alatt NATO-nagykövet volt, Barack Obama alatt külügyi szóvivő, majd európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkár, végül Joe Biden alatt rövid ideig külügyminiszter-helyettes, aztán politikai államtitkár.
Az interjú angol nyelven itt nézhető meg: