Teljes a káosz: a nagyhatalmak egymást hibáztatták Ukrajna miatt a Biztonsági Tanácsban

2024. szeptember 25. 08:29

Kész bohózat a világpolitika, de valahogy nincs kedvünk nevetni.

2024. szeptember 25. 08:29
BLINKEN, Antony

Nyitókép: MTI/AP pool/Julia Demaree Nikhinson

Az amerikai és kínai külügyminiszter egymást is bírálta a Biztonsági Tanács Ukrajnával foglalkozó ülésén kedden, míg az orosz ENSZ-nagykövet a nyugatiakat vádolta oroszellenes hangulat szításával.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára a rendkívüli ülés elején az ukrajnai béketörekvések intenzívebbé tétele mellett érvelt, és az ENSZ Alapokmányának megfelelő „igazságos, átfogó és tartós” békét sürgetett. A portugál diplomata rámutatott arra, hogy 

ha megvan a politikai akarat, akkor lehet előrelépés, 

amit bizonyít a fekete-tengeri gabonaszállításokról szóló korábbi megállapodás, valamint az orosz-ukrán hadifogolycseréről szóló több egyezség.

A Biztonsági Tanács elnökségét betöltő Szlovénia miniszterelnöke, Robert Golob úgy fogalmazott: „Itt ülök a tanácsban, együtt a világ legerősebb nemzeteivel, amelyek egyedüli felelősséget viselnek a globális béke és biztonság fenntartásáért, és mégis 

képtelenek vagyunk bármit tenni az évtizedek óta legkiterjedtebb konvencionális háború ügyében”.

Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete, az ülés elején szót kérve, azzal vádolta a 15 tagú testület nyugati tagjait, hogy ismét megmérgezik a hangulatot, és az ülés egyetlen céljának nevezte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára színpadot adjanak a Biztonsági Tanácsban. Az orosz diplomata a teremben hallgatta végig az ukrán államfő hozzászólását, aki azt fejtette ki, hogy az ukrajnai háborút nem lehet pusztán tárgyalásokkal lecsillapítani, Oroszországot békére kell kényszeríteni.

Zelenszkij elnök vasárnap óta tartózkodik az Egyesült Államokban, ahol részben az általa „ukrán győzelmi tervnek” nevezett elképzelését mutatja be az amerikai és nemzetközi politikai szereplőknek.

A Biztonsági Tanács ülésén az Egyesült Államokat képviselő 

Antony Blinken külügyminiszter azt hangoztatta, hogy nemcsak Irán és Észak-Korea áll Oroszország oldalán segítséget nyújtva, hanem Kína is,

 amely a BT másik állandó tagjaként gépgyártó és mikroelektronikai eszközöket, valamint egyéb árucikkeket szállít, amelyeket Oroszország „háborús gépezetének” életben tartására és háborújának támogatására használ fel. Az amerikai kormánytag egyben megismételte, hogy az Egyesült Államok igazságos és tartós békét szorgalmaz Ukrajnában, amely szem előtt tartja a szuverenitás, a területi integritás és a függetlenség alapelvét.

Vang Ji kínai külügyminiszter visszautasította az amerikai vádakat, 

felelőtlennek és céltalannak nevezett bármilyen lépést, amely bármilyen módon Kínára akarja hárítania a felelősséget, vagy támadja és rágalmazza Kínát. Hozzátette, hogy az ukrajnai helyzet fenntarthatatlan, és fordítani kell a dolgok menetén.

A tanácskozáson mint Ukrajnával szomszédos ország képviselője szólalt fel Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki azt hangoztatta, hogy a lehető leggyorsabban békére van szükség Ukrajnában. Ahogy kifejtette, a magyarok nem akarják, hogy még több pusztítás legyen a szomszédjukban és még több ember meghaljon, valamint felhívta a figyelmet az Ukrajnában élő jelentős létszámú magyar nemzeti kisebbségre. Szijjártó Péter megállapította, hogy

 az eddigi lépések nem működtek, azaz a fegyverszállítások egyáltalán nem segítették elő azt, hogy a háború közelebb kerüljön a befejezéshez.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli, Ukrajnával foglalkozó nyílt ülését Franciaország, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Dél-Korea, Japán és Málta kezdeményezésére hívták össze.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)
 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 104 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palatin
2024. szeptember 25. 20:21
Az USA igazi nagy háborút nem akar viselni, ennél ök ravaszabbak. Csak semmi kockázatot vállani... Ök igy gondolkodnak: "Aki nálunk lényegesen gyengébb, és nincsenek barátai, vagy ha vannak is, akkor sem állnak ki érte, azokat nyeshetjük, vághatjuk. Az erösekkel, vagy szövetségben állókkal óvatosabbak vagyunk, velünk nem lépünk harcba, rájuk másokat uszítunk, ezért találtuk ki a proxi-háborut. Azok aztán nyessék egymást, ha kell mindkét félnek szállítunk fegyvert. A végén legatyásodnak, aztán az egyiket megbüntetjük, a másikat meg kifosztjuk. Hogy barát vagy ellenség az nálunk nem játszik szerepet, legfeljebb annyiban, hogy a baráttal barátságosabban beszélünk és közös érdekekröl hazudozunk, amit közösen meg kell védeni. A gyagyás Trump azt hiszi, hogy ö találta ki az 'Amerika first'-öt. Mi már titokban ezt csináljuk 300 éve, és a hülye most eláruja. Igaz, a mi szlogenünk ennél erösebb, mert mi nemcsak az elsö helyet, hanem a 2., 3., stb, az összes helyezést akarjuk, mindent..."
Palatin
2024. szeptember 25. 20:19
Az USA álma az, hogy az egész világ munkaképes koldusokból álljon, akik mind neki dolgoznak. Ezt igy persze nem lehet elérni, de mindent meg kell tenni, hogy ebbe az irányba menjünk. Hogyan lehet ezt realizálni? Könnyebb, mint gondolnánk. Mindig és mindenhol, ahol csak lehet feszültségeket kell kelteni szomszédos országok között, pl. úgy hogy odaállok az egyik vagy a másik mellé és az ENSZ-ben felmagasztalom az egyiket és demonizálom a másikat, hogy egymással szemben álló táborokat hozzak létre. Ezek aztán automatikusan gyengítik, támadják, gyilkolják egymást, nekem csak a fegyvereket kell hozzá szállítanom. A nagy zürzavarban aztán én huzogatom a zsinótokat, úgy hogy az nekem tetszik, hogy a befolyásomat erösítse. Gyerekjáték lesz ebböl úgy kijönni, hogy megerösödjek, meggazdagodjak. Söt, ha akarom, a végén még én leszek az aki elhozza a békét. Ez a titka annak, hogy a meglévö hatalmat, hogyan lehet még tovább gyarapítani. Persz ehhez az kell, hogy eleve a legerösebb legyek
Palatin
2024. szeptember 25. 20:18
Sollte die Ukraine gewinnen, würde sie NATO-Mitglied werden, Amerika würde das Land mit Waffen, darunter auch Atomwaffen füllen, was für Russland eine Schachmatt-Situation wäre. Das heißt, der Sieg der Ukraine würde den Tod Russlands bedeuten. Ein Land, das 6.000 Atomraketen im Rücken hat, riskiert das offensichtlich nicht. Den Russen wird es egal sein wird, was mit der Welt passiert, wenn ihnen der Strick um den Hals enger wird. Sie werden ihre Atomwaffen einsetzen. Und die Nachwelt, - wenn es überhaupt eine geben wird -, kann darüber nachdenken können, wer Recht hatte. Das sollte man schon einsehen. Für die Russen ist dieser Krieg eine existenzielle Sicherheitsfrage. Für die Ukraine is es keine Existenzfrage, denn wenn die Ukraine sich zur Neutralität erklärt und verpflichtet, dann ist der Krieg vorbei, sogar der Krieg hätte gar nicht einmal begonnen.
Palatin
2024. szeptember 25. 20:17
Zelenszkij béketerve: Eszkalálni kell a háborút!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!