Azonnal reagált a MOL a Barátság kőolajvezeték ügyében
Szijjártó Péter éppen emiatt az ügy miatt indult tárgyalni péntek reggel Szentpétervárra.
Hazánk a nyugati szomszédunkkal ellentétben sikeresen importál üzemanyagot Oroszországból Ukrajnát megkerülve.
Nyitóképen a Barátság kőolajvezeték. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP
Ausztriának belátható időn belül nincs mivel helyettesítenie az orosz gázt – mondta az Izvesztyiának Dmitrij Ljubinszkij bécsi orosz nagykövet.
Meglátása szerint az Ukrajnán keresztül történő tranzit 2025-től való leállításának kilátásba helyezése azzal fenyeget, hogy az osztrák gazdaságot még mélyebb recesszióba taszítja, és súlyosbítja az elhúzódó gazdasági válságot. A diplomata szerint 2024 első felében az Oroszországból vásárolt üzemanyag 88,5 százaléka Oroszországból származott.
Korábban a Mandiner is beszámolt róla, hogy Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója egy interjúban arról beszélt, hogy jövő év január elsejétől leáll a Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát orosz kőolajjal ellátó Barátság kőolajvezeték működése.
Ezzel kapcsolatban a Mol azt közölte, hogy a vállalat ebben a témában nem kapott semmilyen jelzést,
pedig ha lenne változás, elsőként tájékoztatná a nyilvánosságot.
Az Izvesztyija arról is beszámolt, hogy szakértők szerint, ha Kijev elutasítja a Moszkvával kötött tranzitmegállapodás meghosszabbítását, akkor Ausztriának, valamint a szintén aktívan orosz vezetékes gázt vásárló Szlovákiának át kell állnia a drágább LNG-re. „Az ukrán gázszállító rendszeren keresztül történő tranzit leállításának kilátása Damoklész kardjaként lebeg Bécs felett,
és helyi üzleti körök szerint azzal fenyeget, hogy még mélyebb recesszióba taszítja a gazdaságot, és súlyosbítja az elhúzódó gazdasági válságot”
– mondta az Izvesztyiának Dmitrij Ljubinszkij, Oroszország osztrák nagykövete.
A lap megjegyezte, hogy Budapest sikeresen importál üzemanyagot Oroszországból Ukrajnát megkerülve a Török Áramlaton keresztül (2023-ban mintegy 5,6 milliárd köbmétert). A magyar fél 2021-ben óvatosan 15 évre szóló üzemanyag-ellátási szerződést kötött a Gazprommal. „Magyarország földgázellátása folyamatosan garantált és stabil” – jelentette ki ezzel kapcsolatban Szijjártó Péter pénteken.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter éppen emiatt az ügy miatt indult tárgyalni péntek reggel Szentpétervárra.