Így választott Szászország és Türingia: előretört az AfD, összeomlottak a baloldali kormánypártok
Vasárnap két keletnémet tartományban voksoltak a választók: nagy volt a tétje a régi pártok és rendszerkritikus új kihívóik megmérettetésének.
A The Economist szerint komolyan kell venni a jobboldal előretörését Európában.
Nyitókép: Jan Nolte, az AfD képviselőjelöltje beszél egy hesseni pártgyűlésen 2024. szeptember 7-én / fotó: Andreas Arnold /dpa Picture-Alliance via AFP
Nem szabad lekicsinyelni a jobboldal előretörését Németországban, Türingiában és Szászországban áttört az Alternatíva Németországnak (AfD), sőt, türingiai győzelme azt jelenti, hogy
a szélsőjobb a második világháború óta először tudott tartományi választást nyerni
– írja elemzésében a The Economist.
A brit gazdasági lap szerint azonban az eredményekből nem kell feltétlenül országos tendenciákra asszociálni, hiszen Türingiában a német szavazók mindössze 3 százaléka él, az állam olyan országos reprezentációs kivetítő értékkel bír, mint mondjuk Wyoming az Egyesült Államokban, ahol Donald Trump 2016-ban a szavazatok 68 százalékát szerezte meg, sokkal magasabb támogatottságot tehát, mint országos szinten.
Az országos arányokat a felmérések mutatják:
az AfD támogatottsága jelenleg 16-17 százalékos,
a bevándorlásellenes baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) 8 százalékon áll, a németek mintegy egyharmada radikális pártokra voksol.
Mégis, ha szétnéz az ember Európa országaiban akkor azt látja, hogy a jobboldal teret nyert – folytatja a lap, utalva arra, hogy Franciaországban Marine Le Pen Nemzeti Tömörülés pártja és szövetségesei a parlamenti mandátumok 25 százalékát birtokolják, további 13 százalékot pedig a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon pártja. Olaszországban a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek és a Matteo Salvini irányította Liga együtt 35 százalékos teljesítményt értek el a 2022-es választásokon. Ausztriában szeptember 29-én rendezik a parlamenti választásokat, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezeti a felméréseket, míg
Magyarországot egy „ultranacionalista irányítja, aki hisz az antiszemita és homofób összeesküvés-elméletekben”
– írja a cikk szerzője.
A lap szerint a bevándorlásellenes jobboldal előretörésének van egy káros mellékhatása: ahhoz, hogy a mérsékelt pártok nélkülük tudjanak kormányt alakítani, sokszor olyan kompromisszumokat kell kötniük egymással, amely rossz kormányzatot eredményez. Ez pedig tovább növeli a választói csalódottságot a fősodratú pártokban, ami a radikálisok további erősödését váltja ki. Ilyen helyzetbe került a német koalíciós kormány, hasonló nehézséggel küzd a francia kormányzat, de a fent említett türingiai és szászországi kormányzatok megalakulása is gyötrelmes folyamat lehet.
Arra a kérdésre, hogy a bevándorlásellenes jobboldali pártokat, hogyan kellene a mainstreamnek kezelnie, az Economist úgy látja, minden esetre más lehet a recept. Azt írják, hogy Olaszországban Meloni pártjának neofasiszta gyökerei vannak, de a vezetői okosan váltottak, és mára már szalonképessé váltak az olasz berendezkedésben.
Franciaországban Le Pen pártja a harsány szélsőjobbról a felelős jobbközép felé halad,
a francai gazdasági élet szereplői pedig már kevésbé tartanak tőle, mint Mélenchon radikális baloldali politikájától. A másik eset Svédország példája, ahol a bevándorlásellenes Svéd Demokraták koalíción kívüli támogatói a kisebbségi jobbközép kormánynak, a befolyásért cserébe mérsékelték álláspontjaikat. Hollandiában a jobboldali Geert Wilders négypárti koalícióba kényszerült, így politikáit szintén finomhangolni kényszerült.
A The Economist azt írja, hogy a jobboldal konszolidációja nem garantált, ezt mutatja az osztrák FPÖ esete, amely a lap szerint őrzi a bevándorlásellenes politikáját, hiába került a mérsékeltek koalíciójába.
A The Economist szerzője szerint Németország viszont kemény dió lesz: vélhetően a baloldali BSW-vel egyezkedniük kell majd a mainstream pártoknak, de az AfD elszigetelése nehéz lesz. A legjobb eszköz erre az, ha a népszerűségnövekedésüket okozó társadalmi sérelmeket a kormányzatok minél hamarabb kezelik. Ezek a problémák a következők: az energiaárak növekedése, és ezzel a megélhetés költségeinek növekedése, a tanárhiány, illetve legfőképpen a bevándorlás.
A liberálisok ódzkodnak attól, hogy keményen lépjenek fel az illegális bevándorlás ellen.
Az a felfogás, hogy a migráció nem ellenőrizhető, dühöt vált ki sok németből.
Európa külső határainak megerősítése, a menedékkérelmüket elutasítottak kitoloncolása és a bevándorlók integrációja nehéz feladat, de amíg a kormányok nem mernek ehhez a kérdéshez nyúlni, a jobboldal támogatottsága nőni fog – zárja a cikk.
Ezt is ajánljuk a témában
Vasárnap két keletnémet tartományban voksoltak a választók: nagy volt a tétje a régi pártok és rendszerkritikus új kihívóik megmérettetésének.
--