Zelenszkij szövetségese szerint hamarabb lép be Ukrajna a NATO-ba, mint az EU-ba
Egyelőre nem minden tagállam támogatja ezt a kockázatos lépést.
A gyermekvédelmi törvényt másolnák le.
Nyitókép: Sudipta Das / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az iskolai LMBTQ-népszerűsítést megakadályozó törvényjavaslatot terjesztett be a kormánykoalíció részét képező Szlovák Nemzeti Párt (SNS) – írta meg az Euractiv. A párt négy parlamenti képviselője Andrej Danko pártelnök vezetésével az oktatási törvény módosításaként nyújtotta be a jogszabály-módosítási javaslatot, amely
A javaslat szerint
akár 30 ezer eurós (mintegy 11,8 millió forintos) pénzbírságot is kaphatnak azok az iskolák, amelyekről kiderül, hogy megsértik a törvényt.
„A szlovák társadalom olyan hagyományos értékekre épül, amelyek a házasságot a férfi és a nő kizárólagos szövetségeként határozzák meg, amit a szlovák alkotmány 41. cikkének (1) bekezdése is kifejezetten kimond” – áll az indokolásban.
„Ezekkel az értékekkel összefüggésben a törvényjavaslat meg kívánja védeni a gyermekeket és a fiatalokat az alkotmányos alapelvekkel szemben álló hatásoktól” – teszik hozzá.
A lap megszólaltat LMBTQ-párti aktivista szervezetet, amely szerint ugyanakkor az „alkotmánybíróságunk már korábban kimondta, hogy a szexuális irányultság nem lehet alapja az egyenlőtlen bánásmódnak, és úgy gondolom, hogy ismét megtenné, még mielőtt az európai bíróságok döntenek”. Sőt, szerintea törvénymódosítás nem oldaná meg a szlovák oktatási rendszer egyik problémáját sem, hanem súlyosbítaná a meglévő problémákat, például az LMBTQ-fiatalok megfélemlítését és a fiatalok radikalizálódását.
Szerinte az SNS az általa irányított minisztériumok problémáiról próbálja elvonni ezzel a figyelmet.
Az Euractiv egyébként azt emeli ki, hogy az SNS megkerülte Tomáš Drucker oktatási minisztert, akit nem kérdeztek meg a beterjesztés előtt, ő ezen döntésüket a „koalíciós megállapodás megszegésének” minősítette.
Az SNS alá tartozik egyébként a kulturális minisztérium és a környezetvédelmi tárca is, ahol akadnak gondok, így a kijelentés nem feltétlenül alaptalan.
Emellett, jegyzi meg a lap, a törvény feltehetően az Európai Bizottság kifogását követően várhatóan az EU Bírósága is vizsgálja, ahogy a magyar törvény tekintetében is tette, és valószínűleg a nemrég életbe lépett bolgár törvény kapcsán is tenni fogja.