A tiszta húsdarabok elkeltek, maradt a vegyesfelvágott – így kezeli a Nyugat a Balkánt. De nem mi!
Bernáth Tamás pénzügyi szakember mélyelemzése arról, hogy igenis van keresnivalója a magyarnak az EU-csatlakozásra vágyódó térségben.
Az Újjászületés nevű mozgalom az EU helyett a BRICS-országok közé vezetné át Bulgáriát.
Nyitókép: Az Újjászületés párt képviselői távoznak az államfővel való konzultációt követően Szófiában 2024. augusztus 8-án / fotó: Hristo Vladev / NurPhoto via AFP
Az Újjászületés párt szerdán a szófiai parlamentben népszavazást kezdeményezett arról, hogy Bulgária euróövezeti tagságát legalább 2043-ig halasszák el. A parlamenti többség, a konzervatív GERB és két liberális párt képviselői leszavazták az indítványt.
Az Euractiv értékelése szerint az oroszbarát nacionalista párt ezzel a húzással szándékosan zavart akart okozni,
dezinformálásra akarta felhasználni ezt a politikai helyzetet az október 27-re kiírt parlamenti választások előtt.
Az Újjászületés vezetője, Kosztadin Kosztadinov egyébként az EU-ból és a NATO-ból való kilépésre szólította fel Bulgáriát. „Ha nem reformálják meg az EU-t, akkor ki kell lépnünk belőle, mert nem múlhatunk ki benne” – fogalmazott. Az euroszkeptikus bolgár párt egyik alapítója volt a német Alternatíva Németországnak (AfD) párt mellett a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) nevű új európai parlamenti frakciónak július közepén.
Miközben a hivatalos bolgár cél az, hogy a balkáni ország 2025-ig csatlakozzon az eurózónához,
az Újjászületés az EU-ból való kilépést, majd azt követően a BRICS-államokhoz való csatlakozást szorgalmazza.
A párt ugyanis úgy véli, az utóbbi egy „gazdagabb klub”.
Az uniós lap emlékeztet: a Világbank adatai szerint Bulgária egy főre jutó GDP-je magasabb, mint bármely BRICS-országé (kivéve az olajban gazdag Egyesült Arab Emírségekét), az EU-tagállamok közül azonban még mindig a bolgár a legalacsonyabb GDP.
--