Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
A nagy hatótávolságú fegyverek kapcsán áll a bál.
Fotó: Sergei ILYIN / POOL / AFP
Megjelent Matthew Miller, amerikai külügyminisztériumi szóvivő válasza Vlagyimir Putyin orosz elnök megjegyzéseire – közölte a Sztrana. Putyin ugyanis nemrég kijelentette, hogy ha Ukrajnának megengedik, hogy nagy hatótávolságú nyugati fegyvereket alkalmazzon orosz területen belül, akkor az egyenértékű a NATO-országok, köztük az Egyesült Államok közvetlen részvételével a háborúban.
„Ez nem igazán új kijelentés, de nagyon figyelünk mindenre, amit mond. Azt mondanám, hogy Putyin elnök az az ember, aki ma véget vethetne ennek a háborúnak, ha akarná. Az egyetlen ok, amiért egyáltalán tárgyalunk arról, hogy amerikai képességeket adjunk Ukrajnának, valamint NATO-szövetségeseinknek és az 50 országból álló koalíciónak, amelyet világszerte összehoztunk, az az, hogy
Putyin továbbra is kitart illegális háborúja mellett, és továbbra is megpróbál erőszakkal területeket elvenni Ukrajnától”
– szögezte le Miller. „Ha az orosz elnök nem akar tárgyalni arról, hogy milyen lehetőségeket tudunk biztosítani Ukrajnának, akkor nagyon könnyű véget vetni ennek a beszélgetésnek. Ehhez viszont véget kell vetnie ennek az illegális háborúnak” – tette hozzá.
Putyin kijelentésére az Egyesült Államok és a NATO részvételével kapcsolatban azt válaszolta a szóvivő, hogy az Egyesült Államok maga nem vesz részt az ukrajnai háborúban, de szövetségesei koalíciójával együtt továbbra is segíteni fogja Ukrajna megvédését.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A francia elnök is elkezdett mozgolódni.
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Az ukrán elnök nem fogadta el a magyar ajánlatot.