Az Európai Unió azonnali válaszokat követel Magyarországtól – csak közben elfelejtett valami nagyon fontosat
Hét tagállam hasonló döntést hozott, ám az nem zavarta a brüsszeli vezetőket.
Úgy tűnik, az eredeti menetrend túl optimistának bizonyult.
Nyitókép: Julien Warmand/EPA/MTI
Úgy tűnik, november helyett decemberre tolódik az új Bizottság elfogadása az Unióban – írja a Politico. A lap szerint nincs menekvés a bürokrácia elől, még akkor sem, ha éppen az új Bizottság felállításáról van szó. A naptárak ugyanis rendkívül zsúfoltak, és a jelöltek összeférhetetlenségi vizsgálatai is elhúzódtak.
Ezt is ajánljuk a témában
Hét tagállam hasonló döntést hozott, ám az nem zavarta a brüsszeli vezetőket.
„Úgy tűnik, hogy az Európai Parlament nem siet az európai biztosok új csoportjának elfogadásával, annak ellenére sem, hogy Oroszország háborúja Ukrajnában és a közelgő amerikai választások megkövetelik az uniós végrehajtó testület munkájának folytatását” – jegyzi meg a portál.
Egy névtelenséget kérő, magas rangú parlamenti tisztviselő szerint a szeptember végén várható meghallgatások száma „túl optimista” becslés volt. A tisztviselő elárulta: a késések részben a Parlament bonyolult utazási naptárának tudhatók be,
a képviselők szeptember utolsó hetére és október első két hetére ugyanis Strasbourgba utaznak.
„A meghallgatásokra általában Brüsszelben kerül sor, és Strasbourgba való áthelyezésük logisztikai rémálom lenne” – mutatott rá a magas rangú tisztviselő. Majd hozzátette: „Úgy tűnik, nincs rohanás!” , pedig a június eleji európai parlamenti választás után Brüsszel remélte, hogy az új Bizottság mielőbb feláll majd.
Mindez azt jelenti tehát, hogy a teljes Bizottságról való végleges szavazásra
csak a Parlament plenáris ülésén, november utolsó hetében kerül majd sor, ami a legoptimistább forgatókönyv esetében decemberre tolja ki a kezdő dátumot.
„A régi menetrend túl ambiciózusnak tűnt számomra, és azzal a kockázattal járt, hogy az első szakasz, azaz az összeférhetetlenségi szűrés túl felületes lesz” – nyilatkozta ennek kapcsán a Politicónak René Repasi, a német szocialista delegáció vezetője.
A portál emlékeztet: mindeközben pedig Ursula von der Leyen azért is küzd, hogy elérje azt a kitűzött célt, hogy a nemek közötti egyenlőség is érvényesülhessen az új testületben.
Ám egyelőre csak 9 női jelölt van, és több uniós ország is kitartóan ellenáll a nyomásnak, hogy férfi jelöltjeiket nőkre cseréljék.
Ezt is ajánljuk a témában
Az EP-választáson sikereket elérő román szocialisták magabiztosak a bizottsági pozíciók kiosztása kapcsán.