Késő bánat: az Európai Unió kulcsemberei sajnálják, amit Magyarországgal tettek, de már nincs visszaút
Csodás dunai panoráma helyett a megszokott brüsszeli tanácsterem.
Az EU belügyi biztosának sok kérdése van, de nem hívta meg a magyar minisztert, hogy válaszokat is kaphasson – azt már ezek nélkül is tudni véli, hogy a kormány rossz döntést hozott.
Nyitókép: AFP/Kenzo Tribouillard
Ylva Johansson, az Európai Unió belügyi biztosa ismét levelet írt Magyarországnak, amelyben aggodalmát fejezte ki, hogy a kormány egyszerűsíti a munkavállalási vízumok kiadását orosz és fehérorosz állampolgárok számára – írja a The Washington Post. A biztos szerint „furcsa”, hogy éppen e két állam esetében könnyített, miközben „a leginkább ellenségesek” az EU-val szemben.
Johansson szerint most nincs helye az engedékenységnek, és további kérdéseket tett fel a nemzeti kártyával kapcsolatban, mert még többet szeretne megtudni – írásban, ugyanis Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter nem kapott meghívást az Európai Parlamentbe, hogy személyesen válaszoljon Johansson kérdéseire.
A biztos tehát még választ sem kapott, de máris azt állítja: a várható nemzetgazdasági haszon korlátozottnak és aránytalannak tűnik a potenciális biztonsági hatásokhoz képest.
A kormány korábban leszögezte, hogy a külföldi állampolgárok egyszerűsített beutazása kizárólag munkavállalás céljából engedélyezett, szigorúan szabályozott eljárás keretében. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arra mutatott rá, hogy Magyarországon mindössze hatezer orosz munkavállalót regisztráltak, míg Németországban 300 ezret, azaz a programmal szembeni kifogások kizárólag politikai jellegűek.
Bóka János a legutóbbi brüsszeli sajtótájékoztatón hangsúlyozta:
hét ország, köztük Németország, Lettország, Lengyelország és Spanyolország is több vízumot adott ki oroszoknak, míg a magyar program keretében az elmúlt két hónapban tíz engedélyt adtak ki orosz, és négyet fehérorosz állampolgároknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Csodás dunai panoráma helyett a megszokott brüsszeli tanácsterem.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.