Árgus szemekkel figyelik Orbán döntését az oroszok: szerintük „tervez valamit”
Futótűzként terjed a magyar miniszterelnök kijelentése.
A spanyol miniszterelnök Orbán Viktorhoz hasonlóan látja az Európai Unió helyzetét.
Nyitókép: Thomas COEX / AFP
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerdán Pekingben azt sürgette, hogy az Európai Unió gondolja át a döntését, miszerint akár 36 százalékos kiegészítő vámot vet ki a kínai elektromos járművekre, és szerinte a két félnek kompromisszumra kell törekednie a vámokat illetően.
Őszintén és nyíltan meg kell mondanom, hogy mindannyiunknak, nemcsak a tagállamoknak, hanem az Európai Bizottságnak is át kell gondolnia az ezzel kapcsolatos álláspontját”
– nyilatkozta Sánchez a vámokkal kapcsolatban szerdán a kelet-kínai Kunsanban, a Mondragon ipari parkban tartott rendezvényen.
„Ahogy korábban is mondtam, nincs szükségünk újabb háborúra, ebben az esetben kereskedelmi háborúra,
és úgy gondolom, hogy hidakat kell építenünk az Európai Unió és Kína, valamint Spanyolország között”
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a spanyol fél konstruktív lesz, és megpróbálnak kompromisszumot találni a két gazdasági nagyhatalom között. „A spanyol kormány meg akarja szilárdítani a Kínával fenntartott kereskedelmi kapcsolatok és beruházások növekedését, a zöld és innovatív iparágakra összpontosítva, és elkerülve, hogy a kereskedelmi és geopolitikai feszültségek kárt okozzanak ezeknek” – fogalmazott.
Később a kínai elektromos járműveket „első osztályúnak” nevezte Sánchez,
majd rámutatott arra, hogy hogy „a nagy európai márkáknak sokat kell tanulniuk a kínai márkák által kifejlesztett technológiákból és fejlesztésekből”.
Sánchez vasárnap érkezett Pekingbe, ahol találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csiang kormányfővel is, akikkel a többi között az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi feszültségek megoldásáról tárgyaltak.
A kínai elnök kedden arra kérte Sánchezt, hogy Spanyolország vállaljon konstruktív szerepet a feszült kereskedelmi kapcsolatok javításában, miután az Európai Bizottság júliusban jelentette be a Kínából származó elektromos járművekre (EV) kivetett vámokról szóló döntését.
A hivatalos bejelentésre azután került sor, hogy Peking júniusban dömpingellenes vizsgálatot indított az Európai Unióból importált sertéshússal kapcsolatban válaszként az uniós döntésre. Augusztusban további vizsgálatot kezdett meg az uniós tejtermék-támogatásai ellen is.
(MTI / Euractiv)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Futótűzként terjed a magyar miniszterelnök kijelentése.