A New York Times aggódik a liberális demokráciáért, Orbánnal is példálózik
Serge Schmemann ugyanakkor azt állítja, az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó, és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.
Most Michel Barniert vette elő a kalapból Macron elnök.
Fotón: Macron és Barnier (fotó: Ludovic MARIN / AFP)
Franciaországnak hónapok óta nem volt miniszterelnöke, miután a nemzetgyűlési választás óta egyik oldalnak sem volt többsége, se Macronnak, sem a baloldalnak, sem a jobboldalnak.
Több kudarcba fulladt próbálkozás után
Emmanuel Macron elnök most Michel Barniert nevezte meg kormányfőjének.
A most 73 éves Barnier korábban miniszterként, majd európai bizottsági biztosként szolgált, 2016-tól pedig az EU Brexit-ügyi főtárgyalója lett. Konzervatív nézeteket valló politikus, aki a gaullista Republikánus Párthoz áll közel.
Barniert ugyanakkor még el kell fogadnia a nemzetgyűlés többségének is. Macron hivatalának közleménye szerint az elnök mindent megtett, hogy a lehető legnagyobb esély legyen Barnier megválasztására. Ugyanakkor
Macron koalíciójának és a Republikánusoknak együtt sincsen többsége a törvényhozásban.
A nemzetgyűlési választáson győztes baloldal tombol: a szocialista pártelnök, Olivier Faure szerint Macron a választáson negyedik helyezett párt (Republikánusok) emberének adná a kormányfői pozíciót, ami szerinte a demokrácia megtagadása, az ország pedig rendszerválságba jutott.
A Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés egyelőre kivár,
nem utasítják el egyből Barniert, megvárják kormányprogramja prezentálását, és majd akkor döntenek róla. Ha a Nemzeti Tömörülés nem szavaz vagy tartózkodik Barnier kapcsán, akkor lehetséges, hogy meg tudják őt választani kormányfőnek – igaz, onnantól valószínűleg Le Penék kezében lenne a többség biztosításának joga és lehetősége Macron kormányával szemben.