Továbbra is patthelyzet: a migránsok által elfoglalt párizsi színház tehetetlen
Matracokon alszanak és nagyon elszántak, a színház vezetősége pedig semmit nem tud tenni az illegális épületfoglalók eltávolítására.
A 2000-es évektől Nagy-Britannia fehér etnikai többsége és a különböző etnikai kisebbségek közötti konfliktusok egyre inkább eldurvultak, a közbeszédben az „etnikai csoport” fogalmát tabusították.
Nyitóképen: Brit rohamrendőrök Southportban. Fotó: Peter Powell / AFP
„A magyar újságolvasó alig figyelhetett fel rá, de augusztus 2-a óta a Londonon kívüli angol világ éppen káoszba és etnikai villongásokba fordul. A kiváltó ok egy július 29-i, brutális gyermekgyilkosság a Liverpool melletti Southportban. Egy támadó itt egy gyermekrendezvényen késelt meg három angol gyermeket, akik rövidesen belehaltak a sérüléseikbe.
A megrázó tragédia után a rendőrség jó ideig korlátozta a gyilkosságot övező információk nyilvánosságát. Így a közösségi médián, és főként az egyre inkább a szélsőjobboldali propagandához igazodó Elon Musk által irányított egykori Twitteren – amit ma már X-nek neveznek – álhírek zuhataga kezdett terjedni. Ahogyan a Prospect magazin erről beszámolt,
először egy nem létező, de valódinak tűnő tévécsatornát megszemélyesítő Twitter-fiók, a »Channel3 Now« írta azt, hogy az elkövető »egy muszlim menekült«, akit »Alinak« hívtak. Mire pedig a hivatalos rendőrségi kommunikéből kiderült, hogy egy Cardiffban született, fiatal, fekete és nem muszlim férfi volt a gyilkos, már késő volt. Ahogyan egy hasonló incidens után az írországi Dublinban történt 2023 novemberében, itt is utcára vonult a szélsőjobboldal.
Csakhogy azóta sem mentek haza. A magát Tommy Robinson néven feltüntető, ismert szélsőjobboldali, iszlámellenes aktivista, Stephen Yaxley-Lennon először a tragédia helyszínén, Southportban rendezett nagy tüntetést. Itt helyi és más helyekről érkezett hívei is azonnal egy mecset körül kezdtek gyülekezni, a gyilkosságért a menekülteket és a főként pakisztáni és bangladesi eredetű muszlim közösségeket kezdték okolni. Utcai harcok törtek ki, a tüntetők a helyi mecsetet és az utcán lévő többi házat is megrongáltak. A főként kisebbségiek által lakott környéken a sokszor szemmel láthatóan is az újfasiszta mozgalomhoz tartozó, fehér angol tüntetők az utcán szembejövő fekete bőrű és barna bőrű embereket vették körbe, néhány esetben pedig súlyosan bántalmazták is őket.”