Furcsa vitafeltételek: a demokraták szeretnék, ha Harris Trump szavába vághatna és puskázhatna
Nem elégedett a Harris-kampány azon vitafeltételekkel, amelyek mellett a múltkor győzött Trump.
Először adna interjút az elnökjelöltsége óta a demokrata politikus, a CNN szerint hiányzik belőle a rutin.
Nyitókép: Stephanie Scarbrough / POOL / AFP
***
Szinte kézzel tapintható, mennyire izgulnak a mainstream médiumoknál Kamala Harris első interjúja miatt, amit csütörtökön ad a CNN-nek. Az interjú tényéről maga a médium adott hírt.
Ismert: Harris, mióta elnökjelölt lett, nem adott valódi interjút – igaz, egyesek szerint ezt nagyon is jól tette, mert mindenhol csak a vele szimpatizáló tömegekkel találkozva be tudta hergelni a választókat egy hiperoptimista flowba, amire nézőpontokat ütköztetve vagy spontán, nem előre egyeztetett kérdésekre válaszolva valószínűleg képtelen lett volna.
Sajtótájékoztatót sem tartott, a demokrata jelöltállító gyűlésen a hagyományosan újságíróknak fenntartott helyeket baráti influenszereknek osztották ki.
S az is érezhető, hogy a Donald Trumppal várható vita kapcsán is igyekeznek minden előnyt megszerezni a demokrata elnökjelöltnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem elégedett a Harris-kampány azon vitafeltételekkel, amelyek mellett a múltkor győzött Trump.
Bizonyára az is visszatartotta ettől, hogy jelölt-elődje, Joe Biden jelenlegi elnök csúfosan leszerepelt a vele szemben egyáltalán nem ellenséges közegben, s nyilván igyekezett elterelni a figyelmet a spontán beszélgetések alkalmával elő-előbukkanó hebegéséről is.
Ezt is ajánljuk a témában
Exkluzív interjút adott az amerikai elnök George Stephanopoulosnak, az ABC News riporterének.
Talán éppen ezért ír a CNN is úgy egy egyszerű interjúról, mintha az „Kamala Harris alelnök elnökjelöltségének következő próbatétele” lenne.
Mert hát ez, mint írják, „esély arra is, hogy az új jelölt bemutassa a kontrasztot Donald Trump republikánus jelölttel szemben, kapcsolatba kerüljön a bizonytalan szavazókkal”, és saját programját ismertethesse.
Harris a CNN főműsoridejében alelnökjelöltje, Tim Walz mellett szerepel majd a helyi idő szerint este 9 órakor sugárzott, élő műsorban (vagyis magyar idő szerint hajnali négy órakor). Az interjú, mint írja az orgánum, a kampány legfontosabb fejezete a múlt heti chicagói demokrata kongresszus és a szeptember 10-i philadelphiai elnökválasztási vita között.
Az amerikai hírtelevízió sem bízza a véletlenre a dolgot, a kérdező riporter nem más lesz, mint a csatorna egyik alapítója, Dana Bash.
Mint hozzáteszik: azzal, hogy korábban nem vállalt nagyobb interjút, Kamala Harris komoly támadási felületet adott Donald Trumpnak, noha valóban sikerült tömegeket mobilizálnia „gyújtó hatású” beszédeivel.
Sűrűn beszélt arról. mit akar tenni elnökként – a gazdasági terhek enyhítésétől az ingatlanipar fellendítésén át a 21. századi geopolitikai verseny megnyeréséig Kína ellen – sorolja az orgánum – azonban ennél pontosabban ezeket nem fogalmazta meg, és a finanszírozásuk is kérdéses maradt.
Ezt is ajánljuk a témában
Harris nem közölte, miként finanszíroznák a tervet – a legvalószínűbb az adóemelés, írja a Fox News.
Közben Harris maga is populista fordulatot hajtott végre, például célkeresztjébe vette az elszálló élelmiszerárakat.
Az aggodalom érzékelhető: a CNN megjegyzi, ügyészként és szenátorként Harris inkább a kérdező, mint a válaszadó oldalán ült, s
hiányzik belőle az a több évtizedes politikai tapasztalat, amely például a demokraták egykori jelöltjét, Hillary Clintont segítette abban, hogy az interjúkat politikai szemináriumokká változtassa”.
És – csak hogy egy kis Trump-ekézés is legyen az írásban – hozzáteszik: „Trumppal ellentétben ő nem árasztja el a kérdezőket hazugságok, felháborító kijelentések áradatával”, amivel el lehet terelni a figyelmet a valódi mondanivalóról. A republikánusok pedig abban bíznak, hogy Harris nem bírja majd a nyomást, amit egy tévéinterjú jelent.