Megnéztem Kína BAZ megyéjét. Nos, amit ott elértek, az lenyűgöző

2024. augusztus 21. 05:28

Nevessünk együtt jóízűen a „hanyatlókínázókon”!

2024. augusztus 21. 05:28
Energy Economy in Xinjiang
Kohán Mátyás
Mandiner

Nyitókép: CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Ezen írás első csírája az Air China Ürümcsi-Peking járatáról üdvözli a kedves olvasót. És bár lesz hamarosan részletes, színes útirajz, egyszerűen nem bírom megállni, hogy ne mondjak a kínai utamról ma reggel is egy keveset. Túlságosan is élénken él ugyanis az emlékezetemben a tavalyi MCC Feszt, ahol Pulai András Publicus-vezér Schiffer Andrással vitatkozva „hanyatló Kínáról” delirált, és azt kérdezte, miért köti Orbán Viktor Magyarország sorsát hanyatló keleti diktatúrákhoz. Az azóta személyes politikai karrierjét tekintve is erőst lehanyatlott Donáth Anna

tavaly egyenesen úgy fogalmazott, „a tények egyértelműek: eljött a hanyatló Kelet korszaka”,

s „a magyar állampárt példaképei”, melyek állítólagosan Kína, Oroszország és Törökország volnának, „nem tudtak népeiknek jobb életet biztosítani”. A „hanyatló Kínáról” szóló narratíva él, mozog, és időről időre rúg még egy-egy görcsöset; a Népszaván is éppen kétnapos a legutóbbi írás arról, hogy „mutatkoznak a stagnálás intő jelei Kínában” (értsd: az eurozóna növekedésének tizennyolcszorosa mellett tüsszentett egyet az ingatlanpiac).

Ahogy Nyugat-Európát járó emberek a „Nyugat hanyatlásáról” szóló eszmefuttatások legprimitívebb formáit sem bírják agygörcs nélkül elviselni, úgy a Kínában járt embernek is nehezen tűrhetőek a mindig ugyanarra a két dologra – túl kevés gyerek, cégek és háztartások túl magas hitelállománya – építő hanyatlókínázó vészmadárkodások. Jelentem: a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Régióból, amely mind etnikai összetételét, mind az országon belüli gazdasági pozícióját tekintve teljes joggal nevezhető Kína BAZ megyéjének, egészen máshogy néz ki a dolog.

Egy ország fejlettségét és sikerességét sosem szabad a politikai vagy gazdasági fővárosa alapján megítélni:

a kapitalizmus természetéből következik és világ, ország és régió szintjén egyaránt igaz, hogy pénzből a rendszer központjában sok van, onnan kifelé haladva pedig egyre kevesebb. Sikeres centrumot (szinte) mindenki tud csinálni: az egyébként szívszorítóan koldusszegény Örményország fővárosa, Jereván egy teljesen kulturált kelet-európai fővárosnak néz ki, Asgabat, a türkmén főváros egy ezer színben világító aranyozott márványskanzen, a csillogóan modern, luxusautóktól hangos Moszkva egy főre jutó nemzeti összterméke Japánéval vetekszik. Nem ez a nagy truváj. A periféria, a gazdasági központoktól félreeső vidék sikerét az igazán nehéz megcsinálni, jórészt nem is sikerül: az örmény vidék leesik a térképről, a fővároson kívüli Türkmenisztánba turistát be sem engednek, az egymillió fő alatti orosz középvárosok pedig jórészt olyanok, mint Ózd végtelenítve.

Kínában sem az az igazán lenyűgöző, hogy Sanghaj, Sencsen vagy Peking egy 2050-ben játszódó sci-fiben is tökéletesen korhűen mutatna.

Az igazán lenyűgöző az, amire a BAZ megyéjükben képesek voltak.

A relatív többségben ujgurok lakta Hszincsiang, melynek emberi jogi helyzetével Kínát Nyugaton sározni szokás, tíz év alatt Közép-Ázsia legmodernebb része lett, talán a két kazah metropoliszban lehet még a régióban olyan színvonalon élni, mint Hszincsiang városaiban. Kína nem sajnálta a pénzt Hszincsiangra az elmúlt évtizedben; tavaly a terület az összes kínai régió közül a második legnagyobb gazdasági növekedést produkálta, tavaly 1,6, idén 1,5 százalékot fog a tervek szerint ráverni az eleve 5,2, illetve 5 százalékkal növekvő anyaországára, a semmiből sikerült létrehozni az elmúlt néhány év alatt a fejlett helyi ipart mezőgazdaságban, élelmiszerben, energiában, elektrotechnológiában. Kína ma is tudja azt, amit még a covid előtt tudott az EU is, az Egyesült Államok pedig már igen régen elfelejtett:

elmaradott, periférikus régiókat felhúzni a fejlődés motorjaivá.

Kína nem hanyatlik. Gondjai persze vannak – meg kell például küzdenie a 2 alá bukó családonkénti átlagos gyermekszámmal, mint a növekvő jólét utálatos kísérőjelenségével, bár ott legalább ezt a problémát nem azzal orvosolják, hogy bevándoroltatják a Közel-Kelet és Észak-Afrika analfabétáit a költségvetés kiadási oldalára. De ez az ország még javában előre megy, mégpedig olyan sebességgel, amit mi a világ ezen tájékán rég nem láttunk; s ami a legfontosabb: jelenleg nála van a megoldókulcs a kapitalizmus legfontosabb problémájára, az ország vidéki perifériájának felemelésére. Ahogy semmilyen más országra, úgy a Kínával fenntartott kapcsolatra sem lehet egyedül alapozni egy hozzánk hasonló kis ország jövőjét, annyi szent. De bizonyos az is, hogy aki Kínáról most, fényes sikere évtizedeiben mindenféle emberjogi károgás miatt leválik, hazája nagy lehetőségét hagyja ki.

Mert Kína nem csak valami, hanem – mindannyiunk nagy szerencséjére – megy is valahova.

Részletek hamarosan!

 

Összesen 239 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gekk
2024. augusztus 22. 15:19
Ja. Mert mo baz megyéjét távolról kerülöd matyi.
barkov08
2024. augusztus 22. 11:10
动态网自由门 天安門 天安门 法輪功 李洪志 Free Tibet 六四天安門事件 The Tiananmen Square protests of 1989 天安門大屠殺 The Tiananmen Square Massacre 反右派鬥爭 The Anti-Rightist Struggle 大躍進政策 The Great Leap Forward 文化大革命 The Great Proletarian Cultural Revolution 人權 Human Rights 民運 Democratization 自由 Freedom 獨立 Independence 多黨制 Multi-party system 台灣 臺灣 Taiwan Formosa 中華民國 Republic of China 西藏 土伯特 唐古特 Tibet 達賴喇嘛 Dalai Lama 法輪功 Falun Dafa 新疆維吾爾自治區 The Xinjiang Uyghur Autonomous Region 諾貝爾和平獎 Nobel Peace Prize 劉暁波 Liu Xiaobo 民主 言論 思想 反共 反革命 抗議 運動 騷亂 暴亂 騷擾 擾亂 抗暴 平反 維權 示威游行 李洪志 法輪大法 大法弟子 強制斷種 強制堕胎 民族淨化 人體實驗 肅清 胡耀邦 趙紫陽 魏京生 王丹 還政於民 和平演變 激流中國 北京之春 大紀元時報 九評論共産黨 獨裁 專制 壓制 統一 監視 鎮壓 迫害 侵略 掠奪 破壞 拷問 屠殺 活摘器官 誘拐 買賣人口 遊進 走私 毒品 賣淫 春畫 賭博 六合彩 天安門 天安门 法輪功 李洪志 Winnie the Pooh 劉曉波动态网自由门
MaBaker
2024. augusztus 22. 11:06
"A relatív többségben ujgurok lakta Hszincsiang, melynek emberi jogi helyzetével Kínát Nyugaton sározni szokás" Az igen! Nem csalódtam Matyikában! Egy mondattal elintézte hogy Hszicsiang tartomány és Kína rabszolgamunkán gazdagodik! Ennek az embernek tényleg propaganda van az agya helyén!
kbkb
2024. augusztus 21. 21:55
Egy totális, digitális diktatúra. Egy milliárd rabszolga. Pár millió talán jól él, de a tömeg, közlekedés, az őket is érintő állandó megfigyelés miatt nekik is bizonytalan a jövő. Mutass ott boldog embereket. A technikai fejlődés nem minden. A technokrata rétegbe nem beleszületett emberek feljutási esélye nulla.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!