Hivatalos: Mark Rutte a NATO új főtitkára
A volt holland miniszterelnök október 1-től tölti be a tisztségét, amikor Jens Stoltenberg mandátuma a szövetség élén eltöltött tíz év után lejár.
A védelmi szervezet holland főtitkára októberben kezdi meg munkáját, a konszenzus szerint egy kelet-európai helyettes kell mellé, olyan pályázóból pedig egyelőre két nő van.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/John Thys
A NATO új vezetője, Mark Rutte ezekben a napokban sok szakmai önéletrajzot nézhet át, hamarosan elő kell majd állnia a helyettese nevével. Jens Stoltenberg főtitkárral ugyanis helyettese is távozik: a 2019 óta a főtitkár mellett dolgozó Mircea Geoană indulni szándékozik a novemberi romániai elnökválasztáson.
Mivel az új főtitkár nyugat-európai lesz,
a NATO-n belüli konszenzus alapján az új főtitkár-helyettesnek kelet-európainak kellene lennie.
Oana Lungescu volt NATO-szóvivő a Politico-nak elmondta: állítólag két CV fekszik Rutte asztalán, két volt katonai vezetőé, az egyik Észak-Macedóniából, a másik Bulgáriából érkezne, és mindkettő nő.
Rutte október 2-án veszi át a NATO irányítását, a katonai szövetség az ukrajnai háború miatt gyors lépésekben akarja megerősíteni keleti állomásait az orosz fenyegetés miatt. Elemezőik már azt sem zárják ki, hogy a NATO hatalmas elrettentő képességének ellenére Oroszország mégis megtámadna egy NATO-tagállamot, becsléseik szerint erre 5-8 éven belül fel tudna erősödni az orosz hadsereg.
Ebben a helyzetben unikum lenne, ha
egy olyan országból érkezne a főtitkár helyettese, amely négy éve ugyan a NATO-tagja, de még nem EU-tagállam.
A volt észak-macedóniai védelmi miniszter Radmila Šekerinska jelenleg az Európai Szocialisták Pártjának (PES) alelnöke, tapasztalt politikus, és jól érti az orosz logikát – elemzők szerint épp ilyen vezetőre van most szüksége a nyugati védelmi szervezetnek.
A másik esélyes Bulgária volt miniszterelnök-helyettese és volt európai biztosa, Mariya Gabriel. Van állítólag egy harmadik aspiráns is, akit Rutte kedvel: Krišjānis Kariņš volt lett miniszterelnök, de a Politico információ szerint két nagy NATO-tagállam, Törökország és Lengyelország is lobbizni fog, hogy jelöltje is ott legyen a potenciális főtitkár-helyettesi versenyben.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt holland miniszterelnök október 1-től tölti be a tisztségét, amikor Jens Stoltenberg mandátuma a szövetség élén eltöltött tíz év után lejár.
--