A spanyolok csúnyán megbűnhődnek a Magyarország elleni akciójuk miatt – és ez még csak a kezdet
Egyértelműen reagáltak a politikai döntésre.
Nyolc hónap után Madrid baloldali kormánya azt az indokot eszelte ki az évszázad magyar felvásárlási üzletének megakadályozására, hogy Budapest segítségével az automatikus vágányváltás technológiájához juthatnának az oroszok. A Talgo jövője a döntés miatt veszélybe került.
Nyitókép: AFP/Punit Paranjpe
A spanyol mellett a nemzetközi sajtóban is kiemelten foglalkoznak a hírrel, amely szerint a spanyol kormány úgy döntött, hogy nem engedélyezi a Talgo vonatgyártó felvásárlását a Ganz-MaVagnak. Az elmúlt nyolc hónapban számtalan homályos érv, orosz és szélsőjobboldali kapcsolatok is felvetődtek, ám az ABC megtudta, milyen hivatalos magyarázatot adott a baloldali kabinet.
Madrid szerint az a nemzetbiztonsági oka a vétónak, hogy a Talgo szabadalommal rendelkezik az automatikus vágányváltásra, amely lehetővé teszi, hogy a vonatok alkalmazkodjanak a forgalomhoz bármelyik európai országban. Erre pedig Magyarországnak szüksége lenne, mert több kelet-európai államban a mai napig a szovjet nyomtávot használják.
Az ABC megjegyzi, az orosz-ukrán háború is bizonyítja, hogy a vasútnak hatalmas a jelentősége a fegyveres konfliktusokban, a spanyolok pedig vélhetően arra hivatkoznak majd az Európai Bíróságon, hogy attól tartanak, a technológia Magyarország közvetítésével az oroszokhoz kerülhet.
A portálon megjelent véleménycikkek azt hangsúlyozzák, hogy ha ezek az érvek megállják a helyüket, akkor helyesen döntött a kormány, ám erre semmiféle bizonyítékot nem mutatott be, ráadásul nyolc hónapig húzta az időt, miközben egyetlen alternatív vételi ajánlatot sem tudott szerezni, ami a Talgo jövőjét is veszélybe sodorhatja.
A Ganz-MaVag már jelezte, hogy a bírósághoz fordul, és ugyanígy tesz a tőzsdén jegyzett társaságok kisebbségi részvényeseinek spanyolországi szövetsége is. A spanyol lapok azt írták, hogy ha Magyarország az Európai Bírósághoz fordul az ügyben, akkor biztosan neki ad igazat, még akkor is, ha Madrid ideológiailag közelebb áll hozzá, mint Budapest.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyértelműen reagáltak a politikai döntésre.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.