Ursula von der Leyent elmeszelte az Európai Unió Bírósága: saját korrupciós botrányába fullad bele egy nappal a sorsdöntő választás előtt
A hírhedt Covid-19 vakcinaszerződésekkel kapcsolatban találtak szabálytalanságokat.
Nyílt párharc bontakozott ki a Bizottság elnöke és a magyar miniszterelnök között.
Nyitókép: képernyőfotó Welt
Az Európai Bizottság megelégelte Orbán Viktor egyéni akcióit az EU Tanácsának elnökeként – írja a Welt. A Mandiner korábban beszámolt róla, hogy Ursula von der Leyen bejelentette, az informális miniszteri találkozókon Magyarországon nem vesznek részt bizottsági tagok, csak magas rangú tisztviselők.
Emellett sem von der Leyen, sem a 26 biztos nem utazik Budapestre, hogy közös ülést tartson a magyar kormánnyal.
Ezt is ajánljuk a témában
A hírhedt Covid-19 vakcinaszerződésekkel kapcsolatban találtak szabálytalanságokat.
A legtöbb EU-tagállam elítélte a magyar miniszterelnök lépéseit. Néhány ország, mint például Svédország és Litvánia, már korábban bejelentette, hogy nem küldenek minisztereket az informális találkozókra Magyarországra. Finnország, Észtország, Lettország és Lengyelország is hasonló lépéseket fontolgatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Sommásan foglalta össze véleményét az elnök.
A Welt szerint Ursula von der Leyen döntése mögött több motiváció húzódik. „Először is, az Európai Bizottság vezetőjeként hangsúlyozni kívánja, hogy az ilyen egyoldalú lépések elfogadhatatlanok. Másodszor, Von der Leyen meg akarja akadályozni, hogy Orbán további lépései rontsanak a Nyugat és Moszkva közötti kapcsolatokon az ukrajnai háború kapcsán. Harmadszor, a közelgő bizottsági újraválasztása előtt a döntésével erősíteni kívánja támogatottságát az Európai Parlamentben” – írja a Welt.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar politikus felhívta a figyelmet: amit Von der Leyen csinál, az gyakorlatilag szembemegy mindazzal, ami az intézmények közötti jóhiszemű együttműködést, és az intézmények működésének a rendjét illeti.
A bojkott döntésének kockázatai is vannak a német lap szerint.
Az egyik veszély, hogy az EU egységtelennek tűnhet, mivel minden ország maga dönti el, hogy részt vesz-e az informális találkozókon Magyarországon. Továbbá, az EU Bizottság eljárása Orbánnal szemben esetleg igazságtalan lehet, mivel Orbán különleges diplomáciai csatornákat próbál kiépíteni a konfliktus rendezésére.
A szankciók elsősorban szimbolikus értékűek, de növelhetik a magyar lakosság bizalmatlanságát Brüsszel iránt.
Az Európai Unió Bírósága szerdán úgy döntött, hogy az Európai Bizottság nem biztosított „kellően széles körű hozzáférést” a nyilvánosság számára a Covid-19 vakcinaszerződésekhez, és szabálytalanságokat talált a dokumentumok egyes részeinek szerkesztésére vonatkozó indoklásában. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Ezt is ajánljuk a témában
A hírhedt Covid-19 vakcinaszerződésekkel kapcsolatban találtak szabálytalanságokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába, a moralista, öngyilkos rövidlátás meghatározó ma az Európai Unióban. Szilvay Gergely írása.