Rettegnek Washingtonban: beleszólhatnak az elnökválasztásba az USA ellenségei

2024. július 30. 12:17

Egy demokrata titkosszolgálati tisztviselő osztotta meg aggályait az újságírókkal.

2024. július 30. 12:17
Putyin és Hszi

Nyitókép: Mikhail METZEL / POOL / AFP

Július 29-én háttérbeszélgetést tartott riportereknek egy amerikai titkosszolgálati tisztviselő – adja hírül az Euractiv. Az illető a nemzeti hírszerzési igazgató irodájában dolgozik, aki az amerikai elnöki kabinet tagja a miniszterekkel és néhány más állami csúcsvezetőkkel együtt. Minden amerikai titkosszolgálat neki jelent.

A jelenlegi igazgató, Avril Haines elkötelezett demokrata titkosszolgálati szakember, Obama alatt a CIA igazgató-helyettese, majd helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó volt.

A neve elhallgatását kérő hírszerzési ember elmondta: „az Egyesült Államok azon ellenségei, akik a novemberi választást befolyásolási műveletekkel veszik célba”, minden bizonnyal alkalmazkodnak majd az elnökválasztási kampányban bekövetkezett változásokhoz – azaz Joe Biden kiszállásához.

Ennek értelmében az USA hírszerző szolgálatai a tisztviselő elmondása szerint azzal számolnak, hogy a külföldi szereplők „befolyásolási műveleteiket Kamala Harris alelnökre fókuszálják át”. Mint elmondta: arra számít, hogy nevezett szereplők „beépítik majd befolyásolási narratíváikba” ezt a változást „a demokratikus intézmények meggyengítése érdekében”.

Hangsúlyozta, hogy a külföldi szereplők például a Donald Trump exelnök ellen július 13-án elkövetett merényletkísérletet már felhasználták „narratíváik részeként”.

A tisztviselő azt is elmondta, hogy Irán és Oroszország idén is a hagyományos preferenciákkal rendelkeznek az elnökválasztási kampányban: „az iráni ügynökök a republikánus jelölteket igyekeznek megtépni, míg Oroszország a demokraták mocskolására tett kísérletet”. A forrás közölte: Oroszország és Irán a korábbiakban különböző kirakatcégeken és honlapokon keresztül amerikai állampolgárokat is igyekeztek felhasználni műveleteikben, illetve marketing és kommunikációs cégeknek adtak ki befolyásolási műveletekhez kapcsolódó feladatokat. Amerikai cégek mellett érintett ebben a titkosszolgálati tisztviselő szerint számos latin-amerikai és közel-keleti cég is. Kína eközben „egy kínai székhelyű technológiai céget használ arra, hogy fejlessze fedett befolyásolási műveleteit az Egyesült Államokban” – mondja a tisztviselő, aki szerint viszont

Kína nem befolyásolni kívánja a választás eredményét, hanem megosztottságot szít az amerikaiak között.

Az Euractiv megkérdezte a vádakról az érintett országok nagykövetségeit. Oroszország nem válaszolt. Irán tagadta, hogy „bármely, az amerikai választások befolyásolására hivatott tevékenységben” venne részt. Kína pedig jelezte, hogy nem szól bele más országok belügyeibe, „nem szándékozik és nem is fog beavatkozni az amerikai választásba” – csak abban reménykedik, hogy az USA nem fogja a választás témájává tenni Kínát.

Összesen 211 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemmondom
2024. augusztus 06. 19:08
Van ahol a nagykövet a bajkeverő.
survivor
2024. július 30. 15:06
HOGYAN, BASZD MEG ? MEGFOGJÁK A KEZEM, ÉS RÁNGATJÁK, HOGY NE IDE, HANEM ODA TEGYEM AZ X- ET ?
oberennsinnen49
2024. július 30. 14:01
Régi, ősrégi zsidó trükk, elé vágni... Ami nálunk alap, azzal vádollak benneteket...
patriota-0
2024. július 30. 13:46
És állítólag az is nagyon zavarja őket, hogy Amerikából beavatkoznak más országok választási kampányába. Úgy hallottam, megígérik, hogy ilyet többé nem tesznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!