Kijevbe utazott Orbán Viktor, mutatjuk, miről tárgyal az ukrán elnökkel
A miniszterelnök sajtófőnöke a Mandinernek megerősítette: Orbán Viktor az ukrán fővárosban van.
A nagykövet azzal vádolta a magyar kormányfőt, amit ő maga tesz: ideológiai elfogultsággal.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
Az amerikai függetlenség közelgő 248. évfordulója alkalmából tartott beszédet David Pressman nagykövet, aki a Telex tudósítása alapján hamar rátért a napi aktualitásokra, köztük Orbán Viktor kormányfő keddi kijevi útjára.
Egyesült Államok arra bátorította az ukrán és a magyar kormányt, hogy közvetlenül, vezetői szinten egyeztessenek,
hogy feloldják a nézeteltéréseiket”, ez megtörtént, ami jelentős lépés, mondta. Hozzáteszi: „bár szerettük volna, ha ő és munkatársai itt legyenek ma velünk, mégis sokkal jobb, hogy inkább ott vannak most”.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök sajtófőnöke a Mandinernek megerősítette: Orbán Viktor az ukrán fővárosban van.
A nagykövet szerint Orbán folyamatosan emlékezteti a közvéleményt, hogy Amerikában választások lesznek, illetve hogy „kit szeretne győztesként látni ezeken a választásokon, és
kire szavazna, ha ő maga amerikai lenne – csakhogy nem az”.
A nagykövet szerint nincs az Egyesült Államoknak még egy olyan szövetségese vagy partnere, „aki hozzá hasonlóan, nyíltan és fáradhatatlanul kampányolna adott jelölt mellett egy amerikai választáson, láthatóan meggyőződve arról, hogy ez Magyarországot segíti, vagy legalábbis őt személyesen”.
Fölteszi a kérdést – amit egyébként magától is kérdezhetett volna –;
mit jelent, ha egy vezető úgy viselkedik, mintha egy szövetség nem is országok között, hanem csak az azokon belüli, vélt ideológiai partnerek között állna fenn?
Magának válaszolva azt mondta: veszélyes a „kétoldalú kapcsolat pártosítása”, kockáztatják vele, hogy megváltozik Magyarország és Amerikai kapcsolata.
– És most kapaszkodjon meg! –
Pressman szerint lehet, hogy a magyar kormány „politikai” kérdésnek tekinti az amerikai kapcsolatokat, de Washington nem így van ezzel.
A nagykövet elmondta még, a két ország kapcsolata a két nép „közös törekvésein alapul, hogy szabadon, demokráciában, jogállamiságban és biztonságban éljenek”. A magyar kormány jól tenné, hangsúlyozza, ha ezt nem alacsonyítaná le a kapcsolatokat pusztán a pártpolitika szintjére.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete már most a nagykövetségi piknik megszervezésén gondolkodik.