Orbán Viktor zavarba hozta Zelenszkijt a kérésével
Az ukrán elnök a Rzeczpospolita beszámolója szerint szinte azonnal témát váltott.
„Nem fogunk egy új típusú Orbán Viktort látni. Mostanra ő a leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnök Európában” – mondta az Euronews-on futó Brussels, my love? című műsorban Richard Schenk, az MCC brüsszeli munkatársa.
Nyitókép: képernyőfotó a műsorból / Youtube
A Brussels, my love? eheti kiadásában, a műsorvezető Méabh Mc Mahon többek között arról érdeklődik, hogy milyen változást hozhat a magyar vezetésű uniós tanácsi elnökség, amelyre Shada Islam (New Horizons Project), Richard Schenk (MCC Brussels) és Antonios Nestoras (Európai Liberális Fórum), a műsor vendégei próbálnak válaszolni.
A hét fő témája mindenképpen a magyar EU-elnökség, amely a „Make Europe Great Again” szlogennel indult. Orbán Viktor első hivatalos látogatása Kijevbe vezetett, amivel – a műsor készítői szerint – talán a láthatóságát és kapcsolatainak erősítését célozta meg. Emellett létrehozta a „Patriots for Europe” csoportot, amelyhez már többen csatlakoztak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök a Rzeczpospolita beszámolója szerint szinte azonnal témát váltott.
Richard Schenk, az MCC Brussels munkatársa kifejti, hogy „Nem fogunk egy új típusú Orbán Viktort látni. Mostanra ő a leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnök Európában” – mondta, hozzátéve, hogy Budapest előző, 2011-es elnöksége alapján
„tudjuk, hogy Magyarország nem fog szándékosan köveket dobálni az európai gépezetbe”.
A műsorban szó esett arról is, hogy Ursula von der Leyen, Antonia Costa és Kaja Kallas veszik át az EU vezető intézményeinek kulcspozícióit a következő öt évre. A kérdés, hogy milyen energiát és víziót hoz majd ez az új vezetés, és hogy az Európai Parlament támogatja-e majd őket.
Shada Islam szerint a trió „jó csapatot” alkot. Costa azt mondta, hogy „megváltoztatja az európai vezetés színét”. „Van benne némi mozambiki vér” – tette hozzá.
„Brüsszel, amely olyan fehér, végre kapott egy vezetőt, aki nem annyira fehér, és remélhetőleg a fejében sem, ahogyan a világot nézi.”
Richard Schenk nem értett egyet.
„Ez a trió megerősíti a legrosszabb előítéleteket Európában, miszerint a nemzeti szinten nehézséggel küzdő politikusok Brüsszelbe menekülnek, hogy folytathassák karrierjüket,”
– jelentette ki.
A műsorban vendégei vitatták meg Orbán Viktor terveit és azok hatásait. Többek között szóba került a magyar elnökség prioritásai között a gazdasági versenyképesség és az EU bővítési politikája is.
Ezt is ajánljuk a témában
Már a nyolcadik párt jelentette be csatlakozási szándékát.
A beszélgetés során különböző vélemények hangzottak el Orbán Viktor és a magyar elnökség lehetséges hatásairól, különösen a jogállamiság és a média függetlensége terén. A panelisták aggodalmukat fejezték ki az európai értékek és az EU iránti elkötelezettség változásai miatt.
Összességében a műsor bemutatta a magyar EU-elnökség kihívásait és lehetőségeit, valamint az új EU-vezetés előtt álló feladatokat, különös tekintettel a gazdasági versenyképességre és az EU bővítésére.
A teljes videó angol nyelven itt tekinthető meg: