Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Milyen politikai szándék vezérelte Orbán Viktort békeközvetítői útjain? Mik a magyar EU-elnökség politikai céljai? Nő-e majd a magyar politikai mozgástér Európában? Az európai uniós ügyekért felelős minisztert kérdeztük podcast-műsorunkban.
Van egy pikantériája a július elsején elkezdődött magyar EU-elnökségnek: az EP-választás évére esik, így éppen akkor tematizálhatja a magyar kormány az EU ügyeit, amikor a választók éppen kifejezték akaratukat Európa politikai irányaival kapcsolatban.
Orbán Viktor és szövetségesei egy új jobboldali képviselőcsoportot hoztak létre, ráadásul a politikai mozgások éppen abba az irányba hatottak, hogy a Patrióták Európáért frakció lett a legerősebb jobboldali csoport és ezzel az Európai Parlament harmadik legnagyobb ereje, így a magyar jobboldali érdekérvényesítésnek új platformja keletkezett.
Emellett a miniszterelnök látványos békeközvetítő akciókba kezdett, amely szintén a nemzetközi politika reflektorfényébe helyezte Magyarországot, és ezzel a magyar soros uniós elnökséget is.
A beszélgetésben szó esett a következő kérdésekről:
– Elérhet-e jobb eredményeket az unortodox Ukrajna-álláspontú magyar diplomácia a háborús felek közötti párbeszéd segítésében?
– Milyen hangneme volt a kijevi és pekingi szűkkörű konzultációknak?
– Lehet EU-tag Ukrajna?
– Miben lehet erősebb és hatékonyabb a Patrióták Európáért frakció az ID-nél és a ECR-nál?
– Mik a magyar EU-elnökség prioritásai?
– Mikor érhet véget az uniós pénzek körüli jogi-politikai huzavona?
A műsor vendége: Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--
A Videán itt érhető el:
--