Jourová újra aggódik: tagállamokat listázott, ahol nincs megelégedve a jogállamisággal
Az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben a jogállamiságról beszélt.
A miniszterelnök többek között kínai befektetésekről akar tárgyalni Olaszországban, és odacsábítana egy kínai autógyártót is. Kapott is előbb egy szép jogállamisági jelentést a nyakába Brüsszelből.
nyitóképünkön Giorgia Meloni olasz kormányfő és Li Csiang 2023-ban, a delhi G20-as találkozón. Forrás: Yue Yuewei / XINHUA / Xinhua via AFP
***
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök beiktatása óta nem járt Pekingben – most aztán alaposan bepótolja az elmaradt penzumot, ugyanis péntektől öt teljes napig Kínában tartózkodik majd, Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csiang miniszterelnökkel is találkozik. A cél: javítani a Kínával folytatott üzleti kapcsolatokat – írta meg a Reutersre hivatkozva az Euractiv.
Meloni ugyanis szeretné hazája gazdasági növekedését erősíteni kínai befektetésekkel – miután egyetlen G7-országként belépett az Egy Út, Egy Övezet kínai üzleti projektbe, majd Washington nyomására tavaly kiléptek belőle.
A látogatás üzleti fórum részére vele tart az olasz Pirelli gumiabroncsgyártó, az ENI energiacsoport, a Leonardo védelmi csoport, bortermelők és számos olasz luxusdivat-márkacsoport, köztük a Dolce & Gabbana.
Az autóipar is fontos eleme lesz a találkozásnak, várhatóan kétoldalú kereskedelmi és ipari megállapodások aláírására is sor kerül – közölte egy másik, a látogatás szervezéshez közel álló forrás, igyekeznek kínai autógyártót Olaszországba vonzani.
A Meloni-vezette Olaszországról nemrég – Magyarország és Szlovákia mellett – elmarasztaló jelentés született a jogállamiság helyzetének tekintetében. Ennek természetesen semmi köze az Európai Konzervatívok és Reformerek, illetve az EU-t de facto irányító Európai Néppárt közeledési próbálkozásai meghiúsulásának.
Ezt is ajánljuk a témában
Az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben a jogállamiságról beszélt.
Hozzátehetjük: a pekingi látogatások kapcsán egyébként is izgalmas kettős mércék jellemzik Európát.
Ezt is ajánljuk a témában
Dmitro Kuleba szerint a megbeszélések fő témája az lesz, hogy milyen eszközökkel lehetne megállítani az orosz agressziót, és milyen szerepet játszhatna Kína a tartós és igazságos béke elérésében.