Mind „megdöglünk”? Már 13. hónapja dől meg a globális melegrekord újra meg újra

2024. július 08. 08:11

A törökök különösen megizzadtak Európában.

2024. július 08. 08:11

Nyitókép: Képernyőmentés

A június is melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta, s a globális átlaghőmérséklet már 13. hónapja egyfolytában rekordmeleg – jelentette hétfőn az Európai Unió Copernicus klímaváltozásfigyelő szolgálata. A júniusi globális átlag másfél Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet – fűzték hozzá a jelentésben, kiemelve, hogy ez már a 12. egymást követő hónap volt, amikor 1,5 Celsius-fokkal vagy annál is többel volt magasabb a havi globális átlaghőmérséklet.   

A 2015-ös párizsi klímakonferencia azt a célt tűzte ki, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-foknál állítsák meg. 2023 júliusától 2024 júniusáig

 a globális hőmérséklet 1,64 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti értéket

 a Copernicus közlése szerint. Az EU klímatudósai ugyanakkor rámutattak, hogy miközben a 13 hónapja tartó melegrekord „szokatlan”, de 2015 és 2016 között hasonló globális melegrekord-széria volt tapasztalható.   

A júniusi európai átlaghőmérséklet az 1991 és 2020 közötti júniusok átlaghőmérsékletét 1,57 Celsius-fokkal haladta meg. Az idei június a feljegyzések kezdete óta a második legmelegebb június a kontinensen. A jelentés rámutatott, hogy 

a hőmérséklet Európa délkeleti részén és Törökországban különösen kiugró volt,

 míg Nyugat-Európában, Izlandon és Oroszország északnyugati részén az átlaghoz közelebbi vagy az átlag alatti hőmérsékletet mértek.   

Közben Izlandon, Európa középső részén és a kontinens délnyugati részének nagy területein az idei június az átlagosnál több csapadékot hozott, 

Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Svájcban súlyos áradások voltak.   

Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója elmondta, hogy ezek a fejlemények világosan jelzik a klímaváltozás hatásait, és elkerülhetetlenül számíthatunk az új rekordokra, amennyiben az üvegházhatású gázkibocsátás mértéke nem csökken.

(MTI)

 

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zsuzsa-963
2024. július 08. 16:35
Mit csodálkozunk ezen dögivel keletkezik üvegházhatású gázok Ukrajnában. Végre béke kellene!
Kormánypárti2
2024. július 08. 14:15
"Jobb terméshozam CO 2 hozzáadásával Azáltal, hogy szén-dioxiddal dúsítjuk az üvegház at- moszféráját (vagyis szén-dioxiddal trágyázást végzünk), fokozható a növények növekedési folyamata, és akár 30%-kal nagyobb terméshozam érhető el. Mindez a fo - toszintézisen alapuló természetes eljárás" :))
Unknown
2024. július 08. 11:04
Nem tudom más hogy van ezzel, de én már nagyon unom ezt a károgást. Gyerek koromban arra a 36-38 fokra még csak említést se tettek amitől ma a fél híradó szól és a pánik van mindenütt az emberek palackozott vízzel a hónuk alatt szaladgálnak miközben látványosan szenvednek. Nekünk még csak vizet se adtak max, hogy viselj fiam szalmakalapot ha a napra mész és ennyi, mégis itt vagyunk. Egyébként meg ez a hőmérésklet mérés egy nagy átverés. Tetszőlegesen kiválasztott (és folyamatosan változtatott) hőmérők adatait veszik figyelembe miközben a halál pontos műholdas méréseket nem használják. Vajon miért?
Süsüke
2024. július 08. 11:00
Mind megdöglünk, mind megdöglünk, mind megdöglünk. Közben hazudunk, hazudunk, hazudunk! Etetjük a népet az meg megeszi!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!