Kapaszkodjunk erősen: Németország retteg, nehogy Magyarországgá váljon

2024. július 27. 17:18

Ami Kelet-Európában történt, az elképzelhető Németországban is – mondta sápadozva Marco Buschmann német igazságügyi miniszter egy interjúban.

2024. július 27. 17:18
Press conference on strengthening the Federal Constitutional Court

Nyitókép: Marco Buschmann miniszter/BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Marco Buschmann, Németország igazságügyminisztere javaslatokat tett az Alkotmánybíróság nagyobb védelme érdekében. Ezt azért tartja fontosnak a német zöld-balos-liberális koalíció, mert

attól tartanak: Németország olyanná válhat, mint Lengyelország vagy Magyarország

derült ki a miniszter Die Zeitnek adott interjújából. 

A német lap riportere megkérdőjelezte, hogy lenne mitől megvédeni az Alkotmánybíróságot. Buschmann erre válaszában elismerte: jelenleg valóban semmi sem fenyegeti az intézményt. 

Ugyanakkor láttuk magunk körül, hogy a dolgok gyorsabban megváltozhatnak, mint szeretnénk. Több kelet-európai országban aláásták az ottani alkotmánybíróságokat és megtámadták függetlenségüket. 

Németországban jelenleg nincsenek jelei hasonló fejleményeknek szövetségi szinten. De ez nem feltétlenül fog örökké így maradni. Ezért szeretnénk a bevált elveket úgy rögzíteni az Alkotmányban, hogy a törvényhozás számára sokkal nehezebb legyen szabotálni a bíróságot, ha a legrosszabbra fordulna a helyzet – fejtegette a miniszter. 

A politikus szerint Kelet-Európában egy sor taktikát lehetett látni, amelyeket az alkotmánybíróságok munkaképességének és függetlenségének megtámadására használtak. A politikus fel is vázolta, ez miként történhetne meg Németországban: „Képzeljük el, ha a Bundestag többsége azzal az ötlettel állna elő, hogy a Szövetségi Alkotmánybíróságnak a már meglévő két szenátuson kívül még két további szenátusra lenne szüksége. És akkor ezt a két új szenátust olyan jogászokkal töltenék fel, akik politikailag közel állnak a Bundestag többségéhez. 

Valami hasonlót láttunk már Magyarországon”

 – állította. 

A lap riportere felvetette: a javaslatok azt mutatják, hogy pánikol a kormányzat. Ezt azonban tagadta a politikus. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 104 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mango5
2024. július 28. 05:00
Valaki megmondaná, hogy a mi a baj a birosagok mukodésével? viszonylag jol belelátok bizonyos okok miatt, igen lehetne a rendszerben tobb pénz, de egyébként teljesen fuggetlen mindentol. Gondolom ez a bajuk, hogy tényleg fuggetlen és nem nyugat vagy kelet kedvétől fugg éppen.
Abiondi
2024. július 27. 21:44
Beszarás, tőlünk rettegnek, miközben nem veszik észre a saját országukban az iszlám megerősödését. Majd, ha az iszlám párt adja a többséget a Bundestagban és partvonalra teszik a német alkotmányt és a bíróságokat, plusz bevezetik a sáriát, na akkor kezdjetek el rettegni, büdös korcs libernácik!
tetx
2024. július 27. 20:38
Ti kretén buzik lettetek, ne aggódj tovább fog változni az országotok de nem ilyen lesz.
Akitlosz
2024. július 27. 20:04
Éppenséggel képzelődni azt lehet, de ettől még nem várható, hogy a fizetések a negyedükre csökkennek Németországban. A német cégek a német dolgozóikat megfizetik, a kelet-európai dolgozóikat nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!