Készültséget rendeltek el Izraelben a Hamász-vezér megölése után
Az iráni forradalmi gárda korábbi parancsnoka szerint „Izrael súlyos árat fog fizetni Haníje megöléséért”.
Bemutatjuk az embert, aki mosolyogva imádkozni kezdett, amikor jöttek az első hírek az október 7-i brutális terrortámadásról.
Nyitókép: Sabir Mazhar / AFP
Órákkal azután, hogy egy teheráni izraeli csapás megölte Iszmail Hanije Hamász-vezért, az interneten felbukkant egy videó, amelyen a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadását ünnepli. A videón Hanije több társával körülvéve mosolyog, majd lehajtja a fejét és térdre ereszkedve imádkozik.
A Hamász politikai szárnyának 62 éves vezetője, akit évtizedek óta az szervezet egyik legismertebb arcaként tartottak számon, egy teheráni légicsapásban vesztette életét. Bár még nem tisztázott, hogy a támadást Izrael hajtotta-e végre, Hanije halála jelentős csapást mért a Közel-Kelet egyik legfontosabb iszlamista szervezetére.
Ezt is ajánljuk a témában
Az iráni forradalmi gárda korábbi parancsnoka szerint „Izrael súlyos árat fog fizetni Haníje megöléséért”.
Hanije halála komoly csapást jelent a Hamász számára, különösen a gázai háború súlyosbodása idején, és kérdéseket vet fel a militáns csoport és Izrael közötti jövőbeli tárgyalásokkal kapcsolatban is.
Az utóbbi években Hanije Katarból irányította a Hamász politikai irodáját, de karrierje évtizedekre nyúlik vissza, szoros kapcsolatot ápolva a Hamász alapítójával, Sheikh Ahmed Yassinnal, és fontos szerepet játszva az első intifáda idején.
Hanije a palesztin hatóság miniszterelnöke lett 2006-ban, miután a Hamász győzelmet aratott a palesztin parlamenti választásokon, és 2017-ben a Hamász politikai irodájának vezetője lett. Az Egyesült Államok azonnal körözött terroristának nyilvánította, hogy megakadályozza hozzáférését a nemzetközi pénzügyi forrásokhoz.
A 2023. október 7-i izraeli terület elleni támadás után Hanije kulcsfigurává vált a gázai háború befejezésére irányuló tárgyalásokban, ám többször is felelőssé tették a béketárgyalások kudarcáért és a túszok elengedésének megtagadásáért.
Hanije többször is kritikák kereszttüzébe került saját szervezetén belül, különösen Yahya Sinwar, a Hamász katonai vezetőjével való nézeteltérések miatt a tűzszüneti tárgyalások és a katonai stratégia kapcsán. Vezetői pozíciója ellenére néhány Hamász tag is bírálta, amiért tettei a diplomáciai szinten ellentmondásban álltak az Izrael és Hamász közötti háború valóságával. Áprilisban az izraeli rendőrség letartóztatta Hanije egyik nővérét, majd három fiát és négy unokáját izraeli légicsapásokban megölték.
Az összefoglaló videót angol nyelven itt nézheti meg: