Sorra csatlakoznak országok a Nyugat kihívóinak közösségéhez
Az új hatalmi központok fenntartják maguknak azt a jogot, hogy fejlődésük útját maguk válasszák meg.
A jelenleg zajló világrendi átalakulásban azok lesznek a győztesek, akik a konnektivitást követik.
Nyitókép: Getty Images / Glasshouse Images
„A 21. században, de legfőképp az elmúlt években újra felerősödött a blokkosodási politika, amelynek keretében egyes csoportok továbbra is az összekapcsoltságra törekednek, de másokat megpróbálnak kizárni belőle.
E rövid – és leegyszerűsített – áttekintésből láthatjuk, hogy a világtörténelem során folyamatosan, ciklikusan jelen volt a konnektivitás. A különböző régiók konnektivitása más-más ciklikussággal zajlott. Ezt a különbséget láthatjuk a 21. században is, amikor a Nyugat – az ideológiai és a hatalmi harcokból kifolyólag – a blokkosodást követi, míg az ázsiai országok a konnektivitást támogatják.
Ennél is fontosabb tanulság az áttekintésből, hogy azon országok, amelyek bezárkóztak vagy ideológiai blokkosodást követtek, azok hátrányba kerültek, míg akik a konnektivitás politikáját követték, azok gyorsabb fejlődést könyvelhettek el.
A jövőre való következtetés pedig az lehet, hogy a jelenleg zajló világrendi átalakulásban azok lesznek a győztesek, akik a konnektivitást követik, akik pedig a blokkosodásra, a szankciós politikára, a decouplingra teszik a hangsúlyt, azokra a »sötét korszak« vár.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az új hatalmi központok fenntartják maguknak azt a jogot, hogy fejlődésük útját maguk válasszák meg.
***